Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-12-15, 23:00
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Μωράκια guppies 2 εβδομάδων

Τα μωράκια τα ελευθέρωσα σήμερα το πρωί είναι 2,5 εβδομάδων ( περίπου 7-8 χιλιοστά μήκος ) και τα πηγαίνουν μία χαρά . Τα ενήλικα guppies μερικές φορές τα κυνηγάνε λίγο ειδικά όταν ταίζω αλλά δεν τα τρώνε . Τα μικρούλια είναι πολύ γρήγορα και τα δύο πιο μεγαλόσωμα κολυμπούνε μάλιστα δίπλα από τα μεγάλα στην επιφάνεια . Τό μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν τρώνε πολύ ή τουλάχιστόν δεν προλαβαίνουν να φάνε τόσο πολύ έως καθόλου . Ταίζω ένα μίγμα τροφής 4-5 φορές τη μέρα από brine shrines , κρόκο αυγού βρασμένου και καθαρή algae σε φυλλαράκι τριμμένο . Ταίζω πολύ σχεδόν overfeeding χωρίς φυσικά να υπάρχει κίνδυνος για το ενήλικο χαρέμι των guppies , τι μπορώ να κάνω για να τρώνε περισσότερο δεδομένου ότι πρέπει να πάρουν γρήγορα μήκος και μέγεθος για να είναι απόλυτα ασφαλή μέσα στο ενυδρείο ? Σας δίνω και μερικές φώτος εάν φαίνονται οι ψειρίτσες μου . Νομίζω πως πλέον έχω κάποια αρκετά καλή εμπειρία στα guppies και αργότερα τα μωράκια μόλις μεγαλώσουν λίγο θα μεταφερθούν σε μία από τις 150 λιτρες δεξαμενές-ενυδρεία που έχω ετοιμάσει για τους γόνους . Απλώς περιμένω να αναπτυχθούν λίγο ακόμη να κλείσουν το μήνα και μετά να τα βαλώ στη δεξαμένη χωρίς θερμοστάτη στους 23-25 βαθμούς . Περιμένω γιατί το φίλτρο που έχω εκεί είναι δυνατό και φοβάμαι μην τα ρουφήξει καθώς έχει και μεγάλα ανοίγματα . Θα ανεβάσω φώτο της δεξαμενης στο επόμενο μύνημα .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0684.jpg
Εμφανίσεις:  746
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0690.jpg
Εμφανίσεις:  685
Μέγεθος:  64,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0691.jpg
Εμφανίσεις:  679
Μέγεθος:  80,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 12 queries