Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 22-06-07, 12:25
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Λοιπόν συνάδελφοι το πήρα απόφαση να πειραματιστώ και θα σας μεταφέρω τα συμπεράσματα μου....

Αγόρασα από το Praktiker μια βέργα αλουμινίου πλάτους 3 εκατοστά και πάχους 2 χιλιοστά. Κόστος (γιατί πήρα πολλά πράγματα μαζί και δεν θυμάμαι ακριβώς) γύρω στ 5 ευρώ. Το ενυδρείο μου 140άρι carrefour έχει δεξιά και αριστερά στις άκρες δύο σχισμές που χωρά να περάσει η αλουμινένια βέργα. Την λυγίζω σε σχήμα Γ έτσι ώστε το μακρύτερο κομμάτινα περάσει μέσα από τις σχισμή του καπακιού και να βυθιστεί στο νερό. Το επάνω μέρος του Γ θα έρθει και θα ακουμπίσει στο πλαστικό καπάκι, έτσι ώστε να στηριχθεί το σύστημα αλλα και να μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα όταν θέλουμε να ανοίξουμε το καπάκι. Εκεί λοιπόν βάζουμε τα Peltier.

Υπολογίζω να βάλω 2 αλουμινένιες ράβδους, και για την κάθε μία έχω παραγγείλει 2 Peltier 30X30 mm ισχύος 73 watt το καθένα. Σύνολο δηλαδή 4Χ73 = 292 watt. Σε κάθε Peltier στην θερμή του πλευρά θα βάλω μία ψύκτρα με ανεμιστήρα για επεξεργαστή υπολογιστή (που θα πάρω από το "νεκροταφείο" παλιών υπολογιστών της εταιρείας που δουλεύω). Περισσότερα στοιχεία για τα Peltier που αγόρασα δείτε από την σελίδα της δημοπρασίας στο ebay εδώ http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...3358&rd=1&rd=1
Τροφοδοσία του συστήματος με ρεύμα θα γίνει με τροφοδοτικό υπολογιστών ισχύος 350 τουλάχιστον watt.


Τώρα για το κομμάτι του αλουμινίου που θα βυθιστεί στο νερό σκέφτομαι να πάω στον τζαμά της γειτονιάς μου και να κόψω λωρίδες τζαμιού πλάτους 4 εκατοστών (λίγο μεγαλύτερα δηλαδή από τα 3 εκατοστά πλάτους που έχει το αλουμίνιο) και πάχους 1-2 χιλιοστά - το ελάχιστο δυνατό δηλαδή. θα κολλήσω με σιλικόνη τα τζάμια μεταξύ τους κάνοντας "σάντουιτς" το αλουμίνιο. Με αυτό το τρόπο το αλουμίνιο θα ντυθεί με γυαλί και σιλικόνη και δεν θα έρθει σε επαφή καθόλου με το νερό.

Τί προσδοκώ τώρα από όλα αυτά.... Ειδικός δεν είμαι στα θέματα ψύξης και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και πολύ χρόνο να ψάξω για να κάνω ακριβείς υπολογισμούς ισχύος και απόδοσης του συστήματος. Απλά θα πειραματιστώ μιας και το κόστος δεν είναι μεγάλο (ανεμιστήρες, ψύκτρες, τροφοδοτικό είναι... Free...). Δεν περιμένω απόδοση ανάλογη με ένα πανάκριβο cooler - chiller. Θα είμαι ευχαριστημένος αν κρατώ την θερμοκρασία μέχρι 30 βαθμούς στα 140 λίτρα νερού του ενυδρείου μου, έχοντας κλειστό το καπάκι και περιορίζοντας την εξάτμιση που θα υπήρχε αν το άφηνα ανοιχτό και χρησιμοποιώντας απλά ανεμιστήρες όπως κάνουν οι περισσότεροι συνάδελφοι.
Αν τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά ίσως το σύστημα συμπληρώσει αργότερα και ένας θερμοστάτης.


Η όλη σκέψη και ιδέα γεννήθηκε με αφορμή τον επερχόμενο καύσωνα και τις επερχόμενες διακοπές, όπου πρέπει κάτι να γίνει για να επιβιώσουν τα κατοικίδια μας. Περιμένω να έρθουν τα peltier και θα σας ενημερώσω για την πορεία του εγχειρήματος.

Υ.Γ Το να κολλήσεις φύλλο χαλκού ή αλουμινίου στην πλάτη του ενυδρείου μεγάλο μέρος της ψύξης θα χάνεται στο περιβάλον αντί να διοχετεύεται στο ενυδρείο. Θα έχεις νομίζω μεγάλες απώλειες, συν τον κίνδυνο να σπάσει το τζάμι λόγω του ότι κάποιο σημείο του θα ακουμπά μια πολύ κρύα επιφάνεια, συν το ότι το γυαλί του ενυδρείου είναι αρκετά χοντρό.
Δεν νομίζω ότι ο χαλκός είναι πιο φτηνό υλικό ούτε βρίσκεται σε μορφή ράβδου-φύλλου τόσο εύκολα όσο το αλουμίνιο. Αν θέλαμε σωλήνα το δύσκολο θα ήταν να βρούμε αλουμινένια και το εύκολο χάλκινη... Επίσης είναι υλικό που οξειδώνεται πανεύκολα ακόμα και στον ατμοσφαιρικό αέρα, πόσο μάλλον όταν βρίσκεται κοντά στο υγρό περιβάλλον του ενυδρείο. Επίσης το προϊόν της οξείδωσης του είναι σκέτο δηλητήριο...

Οσο για το γυαλί σίγουρα δεν έχει την θερμική αγωγιμότητα του αλουμινίου, ωστόσο θυμίζω ότι τα γυάλινα μπουκάλια στο ψυγείο παγώνουν το νερό ταχύτερα από το πλαστικό!!! Υστερα το γυαλί που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι πολύ λεπτό γι' αυτό και μόνο το λόγο. Αν υποτεθεί ότι χρησιμοποιούμε μόνο σιλικόνη πρώτον δεν είμαστε σίγουροι ότι καλύψαμε ομοιόμορφα και πλήρως το αλουμίνιο και δεύτερον είναι πιο θερμομονωτικό υλικό από το γυαλί.

Ελπίζω να κάλυψα - σχολίασα όλες τις γνώμες που γράφτηκαν παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 22-06-07 στις 13:03 Αιτία: ορθογραφικά λάθη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02485 seconds with 11 queries