Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 02-09-08, 09:38
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας...
Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου και πιστεύω πως με λίγη υπομονή και μεράκι θα βγει πολύ όμορφο αποτέλεσμα όπως το έχεις σκεφτεί.

Απ΄οτι βλέπω η λεκάνη δεν είναι και μικρή περίπου 2500 λιτρα, που σημαίνει οτι το φελιζόλ, συμφωνώ με το θαναση76, τουλάχιστον για τη λίμνη ίσως δεν είναι και καλή ιδέα, νομίζω πως θα μπορούσες να χρησιμοποιησεις καλυτερα αλφα blocks που δεν έχουν και πολύ βάρος και απέξω να βάλεις τις πέτρες σαν επένδυση.
Γιατί και σε ένα σεισμό αλλάζουν τα δεδομένα.
Ενδεικτικά όταν έγινε ο σεισμός στο Ν. Ηλείας είχε τόση ταλάντωση η λίμνη μου που αδειασε περίπου το 10 % του νερού υπερπήδησε από τα πλάγια από τις όχθες το πάνω μέρος.

Όσον αφορά τη πίεση ενδεικτκά σου αναφέρω ότι η δική μου η αντλία ειναι 4800 λιτρα την ωρα, στα δυο μέτρα τα λιτρα πεφτουν στα 1800 λιτρα την ωρα σύμφωνα με το σχεδιο του κατασκευαστή.Οπότε κάπου εκεί θα βγάζει η δική σου,που λεει ο θανάσης76. Βέβαια μπορει να το έχεις δοκιμάσει με ενα σωλήνα οπότε να σε ικανοποιει η ροή οπότε no problem

Υ.Γ. Πες μας αν τα 3 μετρα ειναι το βάθος της λεκάνης.

Και προπαντώς φιλική συμβουλή... να έχεις υπομονή στη κατασκευη και να μη βιαστείς να τη φτιάξεις και σίγουρα το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει στο τέλος με το παραπάνω.Εγώ έκανα μήνες να τη τελειωσω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01378 seconds with 11 queries