Θέμα: 500 liter reef
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 13-09-14, 00:31
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Λοιπον Κοιτα , απο το μοτιβο κατα το οποιο μεγαλωναν τα κοραλλια στο παλιο μου ενυδρειο (μονοπατα) πιστευω οτι καθε ενα λεντ καλυπτει πολυ καλα μια επιφανεια 40χ40εκ με 90 μοιρες φακο και στα 35 εκατ. το λεντ απο την επιφανεια του νερου(ιδανικος συνδυασμος κατ εμενα). Βεβαια απο το παλιο ενυδρειο εχω αλλαξει το σκεπτικο και απο 3 λευκα και 2μπλε που ειχα εχω παει σε λεντ που περιεχουν και τα δυο ειδη... τι θελω να πω στο παλιο ενυδρειο τα κοραλλια που ειταν πολυ μακρια απο τα λεντ στις ακρες δεν ειχαν ομοιομορφη αναπτυξη οπως αυτα που ηταν στην μεση , το ιδανικο για ομοιομορφη αναπτυξη ειναι το κοραλλι να δεχεται φως απο λεντ το οποιο ειναι απο επανω του η απο παραπανω απο 2 πηγες αριστερα δεξια. Η αληθεια ειναι πως ειχα μεινει στα παλια μου λεντ που το μπλε ηταν πολυ μακρια απο τις ακρες μπορει αυτο να εφταιγε μονο , τωρα οπως κοιταω το ενυδρειο μου εχω 4 στο μηκος στο 160 και ειναι οκ , βεβαια λογο πλατους ειναι σε δυο σειρες 400βατ στα 850λιτρα τα μισα βατ αναλιτρο και ειναι οκ , οποτε και ο γαβριλο οκ θα ειναι με 4 , αλλα λιγοτερα σιγουρα δεν θα εβαζα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01463 seconds with 11 queries