Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-07-17, 13:11
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Μήπως με την ανακατάταξη που έκανες Δήμητρα, διατάραξες κάπως το βυθό; Καμιά φορά, στο βυθό μας, όπως μάλλον ήδη θα το ξέρεις, βρίσκονται εγκλωβισμένα αέρια ή ουσίες που μπορεί με την ανατάραξη να βγούν ελεύθερα στο νερό! Π.χ χάριν όταν έχω αλλάξει θέση σε φυτό, ή έχω βάλει ταμπλέτα βυθού, παρατηρώ κάποιες φυσαλίδες να ελευθερώνονται όπως και μια θολούρα που δημιουργείται από ουσίες που βρίσκονταν πριν σαν ιζήματα εγκλωβισμένα στο βυθό! Σε μία τέτοια φάση έχασα και δύο οτόκυκλους, που ίσως επιρεάστηκαν από την ανακατοσούρα που προκάλεσα στο βυθό! Επιλέον, το βράδυ, σταματά η φωτοσύνθεση των φυτών άρα και η παραγωγή οξυγόνου από αυτά! Μάλιστα αντί να παράγουν οξυγόνο, παράγουν διοξείδιο του άνθρακα και ίσως για αυτό το φαινόμενο, παρατηρείται το βράδυ!Μήπως αν βάλεις τώρα με τις ζέστες μία αερανλία με χρονοδιακόπτη να οξυγονώνει ακόμη περισσότερο το νερό, για να αντισταθμίζει τη φυσική μείωση του οξυγόνου τη νύχτα; Κακό δε νομίζω να κάνει και ίσως να λύσει και το πρόβλημα! Αλλο ένα πρόβλημα που είχα παρατηρήσει στο δικό μου ενυδρείο, ήταν ένα πρωτεινικό φίλμ που είχε προκληθεί από συγκεκριμένο τύπο τροφής! Αυτό το λεπτό φιλμ σαν λάδι, είτε περιόριζε την ανταλαγή αερίων, είτε ήταν τροφή για τα σαλιγγάρια. Πάντως είχα παρατηρήσει ότι ανέβαζε τα σαλιγγάρια και κάποια ψάρια στην επιφάνεια! Αν έχεις κάτι τέτοιο, αφαιρείται εύκολα με σιφωνιμό νερού από την επιφάνεια ούτως ώστε να το απομακρύνεις από το ενυδρείο σου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01388 seconds with 11 queries