Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 14-10-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδια... αλλο ρωταω εγω, σε αλλο μου απαντατε

Η απορια μου ειναι η εξης: ποση ροη αερα θα χρειαστω σε ενα 180λιτρο ενυδρειο. Νομιζω πως δεν παιζει ρολο, το αν θα εχω 8αρια ή 12αρια, ουτε αν θα ειναι 1 ή 5-6 τα ανεμισηρια, αλλα το ποσο αερα βγαζουν. Αυτο δεν πρεπει να κοιταμε πρωτα;
-------------------------


Γιατι να ειναι πιο δυσκολο να ανοιχτουν τρυπες; 4 δεν εχουν και αυτα;
Με ρυθμιζομενο θα τα συνδεσω. Γνωριζεις αν μπορω να παιζω με την ταση ενω ειναι σε λειτουργια; Κοντρολερ εχω τον stc-1000
Konig 8αρι με 75 cfm...;;;
Φίλε μου lionor,
  1. Όσο μεγαλύτερη ροή/ανεμιστήρα, τόσο γρηγορότερη ψύξη
  2. Όσο περισσότεροι ανεμιστήρες, πολλαπλασιάζεις την ροή των ανεμιστήρων, οπότε γρηγορότερη ψύξη
Οπότε κοιτάς οι ανεμιστήρες να έχουν δυνατή ροή. Μετά αποφασίζεις πόσους θέλεις να βάλεις. Κοιτάς το χώρο που έχεις στο καπάκι και αποφασίζεις. Γιατί να παίζεις με την τάση από τη στιγμή που θα έχεις κοντρόλερ; Δεν νομίζω πως χρειάζεται. Αν μειώνεις την τάση γιατί ψάχνεις για δυνατούς και πολλούς ανεμιστήρες. Για εμένα, διαλέγεις ένα δυνατό σύστημα (αρκετούς ανεμιστήρες με μεγάλη ροή) και αφήνεις τον κοντρόλερ να κάνει τη δουλειά. Αν σκέφτεσαι τον θόρυβο, διάλεξε ήσυχους ανεμιστήρες.
-------------------------
Η εξάτμιση παίζει ρόλο από την ροή των ανεμιστήρων και την ώρα που δουλεύουν. Όσο περισσότερος εξωτερικός αέρας εισέρχεται (ποσότητα/χρόνος) και χτυπάει το νερό τόσο μεγαλύτερη εξάτμιση θα έχεις.
Ναι, είναι το Rio 180. Το αγόρασα έτσι όπως το βλέπεις από συνχομπίτη.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 14-10-12 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries