Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #60  
Παλιά 24-03-15, 18:14
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Περιπου 100γρ τυρφης τρεχουν σε 10 λιτρα εδω και 3 μερες. Οι τιμες ειναι οι εξης.
Βρυση gh=10 , kh=13 , ph=8-9
Ενυδρειο gh=10 , kh=9 , ph=8-9
Κουβας gh=10 , kh=7 , ph=8-8,5

H kh ειναι στον κουβα σε αυτην την τιμη απο χθες. Δεν ξερω σε ποσο καιρο μπορει να πεσει και αλλο. Λεω να βαλω αυτο το νερο και να επαναλαβω την διαδικασια μετα απο λιγες μερες και μετα να ξαναμετρησω ενυδρειο , να δω αν εχω καμια διαφορα.

Εστω οτι μετα απο καιρο καταφερω και ριξω την τιμη του ph στο 7 , θα φτασει η στιγμη που θα θελω ο κουβας να εχει ph 7 και μετα να βαλω το νερο στο ενυδρειο.
Μου φαινεται οτι για να γινεται αυτο , με τα μεσα που εχω τωρα μπορει και να χρειαζεται να τρεχει η τυρφη μια εβδομαδα , μπορει και παραπανω. Ειναι πολλες οι μερες. Δεν το υπολογιζα ετσι. Μπορει να θελησω να κανω μια αλλαγη καποια στιγμη και να μην μπορω αμμεσα γιατι δεν θα εχω ετοιμο νερο.
Ειδα οτι υπαρχει το ph minus .
Μπορει να το παρω , να ριξω στον κουβα για να μου ριξει την kh γρηγορα και μετα να το τρεξω με τυρφη μια δυο μερες , να δω αν σταθεροποιηθει σε καποια τιμη.
Μηπως και στο μελλον με τη βοηθεια του εχω πιο γρηγορα ετοιμο το νερο της αλλαγης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01796 seconds with 11 queries