Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 09-04-18, 17:02
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaryDXB Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Σας γράφω τις εξελίξεις από το ενυδρείο και το Σοφο
Τις 3 τελευταίες μέρες, μετράω
NH3 0
NO3 0
NO2 0
PH 6,4
27,5 C
Να επισημάνω ότι έχω κάνει μια αλλαγή νερού 20% πριν τρεις μέρες γιατί δε μετρούσα αμμωνία! Έχω ρίξει 2 δόσεις melafix στα 40lt και ο Σοφο δείχνει να συρρικνώνει πτερύγια μέρα με τη μέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει πλέον! Μέσα στο ενυδρείο έχω βάλει μόνο Indian almond leaves και ένα ενυδρεικό ξύλο που έχει πιάσει μια απίστευτη γλίτσα γύρω του. Τα 3 φυτά τα έβγαλα διότι θέλουνε φως το οποίο αποτι παρατήρησα προκαλεί στρες στο ψάρι

Τώρα με το 2ο ενυδρείο:
60lt καθαρά,full φυτεμένο με φυτά, έχει και κάποια σαλιγκαράκια μέσα, αλλά επειδή εδώ και καιρο δεν είχε ψαράκια μέσα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, οι τιμές είναι μηδενικές επίσης NH3 0, NO3 0, NO2 0 και PH 7,4.

Έχω λοιπόν 2 άστρωτα ενυδρεία, ένα φουλ φυτεμένο και ένα χωρίς φυτά! Σκέφτομαι να ρίξω το PH στο φυτεμένο και να μεταφέρω το Σοφο εκεί, χωρίς καθόλου φάρμακα κλπ και να δω πως θα παει, τι λέτε;; Ή μήπως τον έχω τρελάνει στα πήγαινε έλα και να τον αφήσω στην ησυχία του εκεί που είναι;; Με το ξύλο που είναι μέσα στη γλίτσα τι να κάνω, να το βγάλω; Τραβάω μεγάλο ζόρι με αυτό το μπέρδεμα
Χρονια πολλα!
Απ'τα 2 αστρωτα ενυδρεια, μικρο&μεγαλο, προτιμοτερο ειναι το μεγαλο. Γιατι λογω των παραπανω λιτρων νερου αλλα και λογω των φυτων η οποια αμμωνια και τα οποια νιτρωδη παραχθουν θα εχουν μικροτερη επιδραση στο ψαρι.
Οπωσδηποτε λοιπον τον μεταφερεις στο μεγαλο, ταιζεις μερα παρα μερα μικρη ποσοτητα τροφης, κανεις τεστ και μικρες αλλαγες (15-20%) καθημερινα.
Το φως δεν θα του κανει κακο σ'ενα ενυδρειο με πολλα φυτα που εχει σκιερα σημεια.
Στις φωτο παντως εγω δεν ειδα καποιο φοβερο προβλημα.
Στις ακρες τα πτερυγια των μονομαχων ετσι ειναι.
Μπολι αν μπορεις να βρεις εννοειται πως παιρνεις και μπολιαζεις το φιλτρο σου αλλιως αν δεν βρεις παρε βακτηρια για να βοηθησεις λιγο στρωσιμο. Tetra, jbl & pristine της seachem εχω δοκιμασει με σχετικα καλα αποτελεσματα.
Καλη συνεχεια!

Υ.γ. με ph και σκληροτητες μην ασχοληθεις ακομα, υπαρχουν πολλα βασικα θεματα να λυθουν πρωτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01676 seconds with 11 queries