Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-12-13, 11:33
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Επισκευάζεται η φουσκωμένη Μοριοσανίδα;

Όπως λέει και ο νόμος του Μέρφι, θα πάνε όλα στραβά και η μ@λ@κία τελικά θα γίνει…
Έχω τοποθετήσει το ενυδρείο πάνω σε ένα παλιό έπιπλο του ΙΚΕΑ. Αν και πολύ γερό, το έπιπλο είναι κατασκευασμένο από απλή μοριοσανίδα (νοβοπάν). Θεωρούσα ότι, αν προσέξω λίγο, δεν υπάρχει κίνδυνος να τρέξουν νερά και να διακινδυνέψω να φουσκώσει το έπιπλο.
Δυστυχώς, μετά από το καθάρισμα των σωλήνων και των μπαστουνιών του νερού που καταλήγουν στο εξωτερικό φίλτρο, υπήρξε μια μικρή διαρροή νερού η οποία δεν έγινε αμέσως αντιληπτή από εμένα. Το νερό έρρεε αργά αλλά σταθερά στην επάνω επιφάνεια της μοριοσανίδας για 12 ώρες περίπου. Όταν το πήρα χαμπάρι η ζημιά είχε γίνει . Φούσκωσε η μοριοσανίδα στην άκρη της (βλέπε συνημμένες φωτογραφίες). Το τι άκουσα δεν λέγεται .
Δυστυχώς, για να αλλάξω την συγκεκριμένη μοριοσανίδα απαιτείται άδειασμα και μεταφορά του ενυδρείου, πράγμα που θέλω να αποφύγω. Σκέφτομαι, λοιπόν, αν υπάρχει κάποιος τρόπος επισκευής της ζημιάς. Δεν ξέρω αν κανείς ποτέ έχει επιχειρήσει να επισκευάσει φουσκωμένη μοριοσανίδα και αν είχε επιτυχία.
Σκέφτομαι να συμπιέσω το πάνω και κάτω μέρος του νοβοπάν με δυο ξύλα που πιέζονται από σφικτήρες (μέγγενη), με την ελπίδα ότι η πίεση το φουσκωμένο κομμάτιθα επαναφερθεί.
Πιστεύετε ότι πρέπει να το ξαναβρέξω για να μαλακώσει το ξύλο; Να χρησιμοποιήσω κάποια ρευστή κόλλα για να ρίξω στον αρμό ώστε όταν επαναφερθεί (λίγο πολύ) η αρχική δομή του ξύλου να κολλήσει καλά; Διακινδυνεύω, βέβαια, η κόλλα να σταθεροποιήσει περισσότερο την ήδη ‘φουσκωμένη’ κατάσταση.
Κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  3238
Μέγεθος:  29,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  2645
Μέγεθος:  19,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01781 seconds with 12 queries