Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 11-03-13, 12:29
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
για tds θα ρωτησω τον φιλο μου τον υδραυλικο, νομιζω το μετραει καθε τοσο και ξερει...
στα υπολοιπα ειμαστε σχεδον οκ.
εξωτερικα φιλτρα εχουν καταργηθει για εμενα...
παιζω χρονια με εσωτερικα diy και δεν εχω προβλημα ποτε.
το φιλτρο που εχω τωρα χωραει πολυ βιολογικο υλικο, αλλα και παλι θα προσεχω της μετρησεις και θα δουμε...
οσο για την θερμοκρασια θα το κοιταξω μιας και μου μιλας για βαθμους γυρο στο 25...
οποτε προχωραω και βλεπουμε.
φυτα καθε τοσο παραλαμβανω και στηνω.
παρελαβα λιγη moss και ανουμπιες, κρυπτοκορινες και αναμενω κι αλλα...
-------------------------
παιδια επιδη εχω αρχισει και ψαχνω....
εχω στο μυαλο μου αυτες τις γαριδες...
προσπαθω να κανω επιλογη για το ειδος που θα κατοικισει κυριος το ενυδρειο....

Red Sakura garnele
Yellow fire garnele
Orange SakuraRed bee mosura
Black bee mosurablue tiger
Zebra garnele

θα ηθελα την γνωμη σας και αν καποια ειδη μπορουν να συνηρπαξουν....

Καλό θα ήταν να προμηθευτείς ένα TDS meter για να γνωρίζεις τι νερό έχεις ανά πάσα στιγμή τόσο στην παροχή σου όσο και μέσα στο ενυδρείο. Δεν είναι ακριβό, από ebay μπορείς να βρεις με 10 ευρώ.
Εφόσον το φίλτρο σου έχει πολύ χώρο για βιολογικό υλικό τότε λογικά είσαι οκ. Θα πρέπει να προσέξεις όμως την κυκλοφορία να είναι αρκετή και να έχεις καλή ανατάραξη-οξυγόνωση ειδικά το καλοκαίρι με την αύξηση της θερμοκρασίας. Πιστεύω καλό θα ήταν να προσθέσεις και δύο αερόφιλτρα, ένα σε κάθε άκρη.
Ξεκινάς με κάποιο εύκολο είδος από Neocaridina π.χ. Yellow Fire ή Red Fire και βλέπεις το καλοκαίρι πόσο θα μπορέσεις να κρατήσεις τη θερμοκρασία. Οι συγκεκριμένες αντέχουν μέχρι 28C.
Αν τα καταφέρεις να έχεις 25C τότε μπορείς να προχωρήσεις σε κάποια Caridina που αναφέρεις π.χ Blue tiger ή CRS.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
πειτε μου και κατι ακομη. ακουω διαφορα για τις ανουμπιες....
αλλοι λενε μακρυα και αλλοι δεν υπαρχει λογος.... τι γινετε??
γιατι μου εστειλε ενας φιλος 3 ανουμπιες με χοντρο κορμο και με μελλον....
Είναι γεγονός ότι οι ανούμπιες αλλά και οι κρυπτοκορίνες όταν κόβονται αποβάλουν τοξικά. Η ποσότητα όμως είναι αμελητέα και σε 300 λίτρα δεν τίθεται θέμα προβλήματος.
Σε μικρά ενυδρεία όμως με ασπόνδυλα θέλει προσοχή, αν δεν κλαδεύουμε τα παραπάνω φυτά ποτέ μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχει κι εδώ πρόβλημα.
Κι εγώ σε γαριδοενυδρείο(50λιτρο) είχα και ανούμπιες και κρυπτοκορίνες και μάλιστα τις κλάδευα μέσα στο ενυδρείο χωρίς να έχω ποτέ κάποιο πρόβλημα με απώλειες(red cherry). Μάλιστα άρχισα να αμφιβάλω για το πόσο ισχύει το όλο θέμα με τις τοξικότητες και τελικά μήπως ήταν απλά φήμη.

Μετά από ψάξιμο επιβεβαίωσα ότι οι κρυπτοκορίνες και οι ανούμπιες αλλά και πολλά άλλα φυτά σε μικρότερες ποσότητες παράγουν από κόψιμο κυρίως των ριζωμάτων τους τοξικά. Συγκεκριμένα παράγουν αιθανοδιικό οξύ. Το συγκεκριμένο οξύ είναι αρκετά ισχυρό και βρίσκεται σε πολλά φυτά όχι μόνο υδρόβια, π.χ. στο μαϊντανό και σπανάκι.

Γιατί λοιπόν ενώ πρόκειται για τόσο ισχυρό οξύ πολλοί αναφέρουν ότι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα όταν κλαδεύουν τα συγκεκριμένα φυτά μέσα στο ενυδρείο;
Η λέξη κλειδί στην απάντηση εκτός των πολλών λίτρων είναι το ΚΗ-ανθρακική σκληρότητα. Όταν έχουμε υψηλή ανθρακική σκληρότητα >8 λειτουργεί ως buffer-ρυθμιστικό και ως εκ τούτου καθιστά στιγμιαία το οξύ αδρανές.. αβλαβές

Σε ενυδρεία όμως με χαμηλό ΚΗ το οξύ παραμένει ενεργό και βρίσκεται και σε σάπια φύλλα που αν τυχόν τα φάνε ασπόνδυλα ο θάνατος είναι ακαριαίος.
Τα σάπια φύλλα πάντως(από όλα τα φυτά) καλό είναι να απομακρύνονται αμέσως από το ενυδρείο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02153 seconds with 11 queries