Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-07-12, 18:13
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουκαλακια? αυτο δεν ειναι μεθοδος για στρωσιμο αλλα κοκκινο πανι για ξεκινημα ενος φαυλου κυκλου (ξανα και ξανα) μποκαλολατρων και μπουκαλομαχων...
Τεσπα, εγω για να μην ειμαι αδικος, ακομα και προκατελειμενος που ημουν το πειραμα μου το εκανα, και τα σκασα για δυο τετοια σκευασματα (ενα της api κι ενα της serra) και εβαλα σε ενα κουβαδακι ενα εσωτερικο φιλτραι, εριξα ολοκληρη την ποσοτητα που περιειχαν μεσα (ενα τη μια βδομαδα κι ενα την αλλη) και εριξα μερικες σταγονες αμμωνια, και στις δυο περιπτωσεις επι μια βδομαδα (οκ, 4 μερες... δεν ειναι αρκετες αν ηταν πραγματικα βακτηρια? το αληθινο μπολι ποιανει σε 24 ωρες το πολυ) ειχα μετρησεις μονο αμμωνια, οποτε πλεον δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο αλλα για αντικειμενικοτατη μπαρουφα...
Οποιος θελει να πειστει ας κανει πειραμα σε ενυδρειο αλλα χωρις ψαρια φυσικα γιατι αλλιως θα στρωσει το ενυδρειο του με ψαρια και θα νομιζει πως το στρωσαν τα μπουκαλακια...


ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΙΤΡΙΚΑ! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. οχι να λεμε, "εχει λιγο αμμωνια αλλα δεν πειραζει γιατι δεν ειναι σε τοξικα επιπεδα" και λοιπα περιεργα, (οκ υπαρχουν σκευασματα που αποτοξικοποιουν καπως την αμμωνια αλλα αυτα δε θα τα βαφτισουμε βακτηρια ουτε θα τα πουμε τροπο στρωσιματος) απλα να ριχνεις αμμωνια μεσα και να μετρας νιτρικα.
Το χει πετυχει κανεις με μπουκαλοβακτηρια αυτο?
Θα σε παρακαλεσω ,να εισαι ποιο ευγενικος.
Στο χομπι μας η νοοτροπιες τελεια και παυλα,κατα κανονα δεν βγαζουν σε καλο,γιατι ειναι ενα χομπι που εξελισετε.Εγω οσα ενυδρεια εστρωσα με μουκαλακια,ηταν μια χαρα.Μπορω να σου παραθεσω πολλα παιδια απο εδω, που ειχαν ταλαιπωρια και καθυστερησεις με την αμμωνια,αλλα δεν θα βρεις κανενα να ειχε αυτα τα προβληματα ,που εκανε χρηση αυτων των μπουκαλιων.

Και εν πασει περιπτωσει,αυτη ειναι η δικη μου και οχι μονο αποψη,οποτε ολοι οσοι την θεωρουν σωστη,δεν λενε Μπαρουφες,απλα εκφραζουν την αποψη τους,και εσυ εισαι υποχρεωμενος να την σεβαστεις φιλε μου.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries