Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-03-15, 11:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πολλαπλασιασμός στον πάπυρο είναι πάρα πολύ εύκολος.

Μπορείς να κόψεις ένα γερό κλωνάρι και να το βάλεις ανάποδα σε ένα μπουκάλι με νερό. Λεπτομέρειες από έναν άλλο συνάδελφο εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...53&postcount=8
Όντως είναι εύκολος ο πολλαπλασιασμός, μπορείς και με το τρόπο που είπες , μπορείς να κόψεις ένα κομμάτι μαζί με ρίζα αλλά μπορείς και με το σπόρο που βγάζει. Ο τρόπος που λες έχει μια μικρή λεπτομέρεια, το κλωνάρι θα πρέπει να έχει άνθη, να είναι σαν στάχυ δηλαδή.
Είναι τόσο εύκολο που από ένα κλωνάρι που έκοψα από τον γείτονα έφτιαξα αυτό




και μετά από 2 χρόνια είχα αυτό



Επίσης στη 1η φωτό παρατηρήστε τα άνθη που είναι σαν στάχια, μόνο αυτά βγάζουν νέο κλωνάρι, και όχι αυτά που έχουν μόνο φύλλα.
Μετά από λίγα χρόνια τα ξήλωσα και κράτησα μόνο τη γλάστρα γιατί μεγάλωναν τόσο πολύ που έπρεπε κάθε χρόνο να τα βγάζω, να κρατάω μια μικρή ρίζα και να τα ξαναφυτεύω, γιατί από τα πολλά κλωνάρια πνιγότανε το φυτό μέσα στη γλάστρα.
Επίσης αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάπυροι και σε άλλες γλάστρες που φύτρωσαν από τα σπόρια που έπαιρνε ο αέρας και μου βγάζουν τη πίστη να τα ξεριζώσω. Και θα μου πείτε τώρα πως εσείς ψάχνεται να βρείτε πάπυρους και εγώ τους πετάω, έτσι είναι , αν πάρει φόρα ο πάπυρος σου γέμισε το τόπο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries