Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-02-16, 12:27
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο με tropheus

Ξεκινάω την δεύτερη προσπάθειά μου σε αφρικάνικο μετά απο πολλά χρόνια με δίσκους...

μπορώ να πώ οτι εξακολουθούν να μου αρέσουν αλλά κουραστηκα και ήθελα μια αλλαγή και λιιιιιιιγο περισσότερη κίνηση στο ενυδρείο...
Απο τα αγαπημένα μου είναι τα brichardi αλλά επειδή απο οτι βλέπω κάποια στιγμή δεν θα έχω τι να τα κάνω απο τις γέννες αποφάσισα να κινηθώ προς tropheus...

Το ενυδρείο ειναι Rio400 με sump 220litra (τα 50 τα άφησα για αναπλήρωση)
Αντία υπάρχει μία jebao DCT4000 (λέω να την λειτουργώ στο 70-80%)
Για επιπλέον κυκλοφορία θα χρησιμοποιηθεί μία tunze 6045
Νερό κατεβαίνει με σωλήνα Φ40 απο τρύπα στην πλάτη

Βιολογικό υλικό θα χρησιμοποιηθεί siporax και Bio-Chem Stars (στρωμένο απο τους δίσκους) και το υπόλοιπο θα γεμίζει με ελαφρόπετρα και μπλέ σφουγγάρι.
Επειδή έφυγαν οι δίσκοι και τα νέα ψαράκια θα μπούν σε 4 ημέρες ταϊζω σαν να είχα ψάρια για να κρατηθεί η βιολόγία...


Υπόστρωμα άμμος θαλάσσης
Φωτισμός με λεντοταινία, λογικά cool white (η μπλέ λάμπα που βλέπετε προέρχεται απο θαλασσινό και θα φύγει μόλις ετοιμαστεί το νέο καπάκι)




Οι ρίζες ειναι κατάλυπα του παρελθόντος αλλα μου αρέσουν πολύ έτσι και ελπίζω να μην δημιουργούν πρόβλημα στο νερό... Βοηθάνε στο να δώσω ύψος στις πέτρες και δημιουργούν ωραίες σπηλιές πιστεύω...
Ισως να χρειάζεται να προσθέσω και καμία πέτρα ακόμη αλλά είπα να το δώ στην πορεία...

Ψαράκια θα μπούν tropheus illangi που έχω βρεί απο συνχομπίστα.
Επειδή έχω διαβάσει τις ιδιαιτερότητές του και τα σχετικά άρθρα οτι είναι υπο εξαφάνιση να πω οτι ειναι απο αναπαραγωγή και τουλάχιστον όσο τα έχω θα τα έχω αυστηρά μόνα τους και θα προσπαθήσω για αναπαραγωγές...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries