Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-04-13, 19:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Κρίμα που δεν έχω ασχοληθεί ακόμη ιδιαίτερα με τα πάφερς.
Αυτά που έχω διαβάσει για τα Mbu :
Κατ' αρχήν Μbu σε μερικές αφρικανικές διαλέκτους σημαίνει πέτρα.
Tetraodon από τα τέσσερα δόντια του που μεγαλώνουν συνεχώς σχηματίζοντας κάτι σαν ράμφος και πρέπει το ψάρι διαρκώς να τα "τροχίζει" τρώγοντας οστρακόδερμα κλπ.
Ζει κυρίως στον ποταμό Κονγκό και στους παραποτάμους του στη λεκάνη του Κονγκό.
Αν και έχω δει να αναφέρεται, δεν νομίζω ότι είναι είδος εξαπλωμένο στη λίμνη Τανγκανίκα (κάπου διάβασα ότι υπάρχει και στη λίμνη Μαλάουι) παρά μόνο στις εκβολές του ποταμού Malagarasi στα βόρειο-ανατολικά της λίμνης στα σύνορα Μπουρουντί-Τανζανίας.
Γι αυτό υπάρχει και μια σύγχυση στο διαδίκτυο για τις προτιμήσεις του ψαριού σε παραμέτρους νερού. Το νερό της Τανγκανίκα έχει ph 8-9,5 αλλά το Mbu πιστεύω ότι θέλει ελαφρώς πιο όξινο.
Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό είναι η ανεξάρτητη κίνηση των ματιών του που του επιτρέπει να έχει ένα ευρύ πεδίο όρασης.
Όπως σωστά αναφέρεται πιο πάνω το Mbu είναι ακατάλληλο για οικιακό ενυδρείο και εκτός των άλλων επειδή δεν αναπαράγεται στο ενυδρείο, όλα τα ψάρια που βρίσκονται στο εμπόριο είναι πιασμένα στη φύση.
Όποιος θέλει να φιλοξενήσει πάφερς, υπάρχουν αρκετά μικρότερα είδη με μεγάλο ενδιαφέρον.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλο! θελουμε και ενα αρθρο για το πως μαγειρευεται!!
Κάθε χρόνο αρκετοί ηλίθιοι (κυρίως Ιάπωνες) πεθαίνουν τρώγοντας σούσι απο πάφερς (κυρίως θαλασσινά) που περιέχουν μια ισχυρότατη τοξίνη (Terodotoxin τα θαλασσινά και Saxotoxin του γλυκού)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries