Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-01-16, 14:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και Καλή Χρονιά.
Όλα ξεκίνησαν όταν τα διδυμάκια μου είπαν ότι ήθελαν ενυδρείο. Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα ιδέα και ήθελα να πάρω ένα (έτοιμο ) άμεσα.
Σε αυτή τη φάση έκανα search στο ίντερνετ όπου και βρήκα αυτό το site. Άρχισα να διαβάζω και άλλαξε όλη η θεωρία μου. Έκοψα ταχύτητα. Μερικά πράγματα πρέπει να τα κάνεις σωστά και όχι βιαστικά. Συνεχισα να διαβάζω, γράφτηκα μέλος, (ευκαιρία εδω να σας πω ένα "καλώς σας βρήκα ") έκοψα και την ταχύτητα των παιδιών.
Για να κάνω αυτήν την προσπάθεια σοβαρά θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Αλλά πλέον θέλω να την κάνω μόνο σοβαρά.
Έχω ένα φίλο που υποσχέθηκε να βρει στο υπόγειο του ένα ενυδρείο για μένα μάλλον 75lt, οπότε απλά κάνω όνειρα ακόμη και δεν παίρνω αποφάσεις.
Θα ήθελα ένα ενυδρείο με cardinal tetra και κόκκινες γαριδουλες. Αν ταιριάζουν μαζί και τι συνθήκες χρειάζονται θα μου πείτε εσείς. Όσο για τον πληθυσμό θα με βοηθήσετε όταν μάθουμε το μέγεθος του ενυδρείου. Είναι εφικτό για αρχάριο? Μπορεί να μπει και κανένα άλλο είδος ψαράκι? Ένα κίτρινο σαν ένα honey που είδα σε ένα θέμα με προτάσεις?
Α επίσης θέλω να βάλω υπόστρωμα και μαύρο χαλίκι καθώς και πέτρες και κορμους όπως έβαλε ένας φίλος από εδώ που μάζεψε από τον Υμηττό (αφού τα βρασω ). Και φυτά.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μαγαζί ειδικό για ενυδρεία γιατί τα Pet Shop γενικά δεν τα εμπιστεύομαι.
Βασικά νιώθω ήδη να αγαπάω και να θέλω να φροντίσω τα ψαράκια μου (που θα αποκτήσω ) επίσης νιώθω και ένα φόβο αν θα καταφέρω να τα κάνω να νιώθουν κοντά μας "σαν το σπίτι τους".
Σας ευχαριστώ πολύ για κάθε είδους βοήθεια.
Καλως ηρθες.
Για τα cardinals διαβασε εδω πληροφοριες. http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/
Σου συνιστω να μη βαλεις χαλικι και πετρες απο τη Ελληνικη φυση, γιατι ως επι των πλειστων στην Ελλαδα εχουμε ασβεστολιθικα πετρωματα, και αυτα σκληραινουν το νερο (GH KH) και ανεβαζουν το πεχα (pH) κατι που για τα cardinals δεν ειναι καλο.
Ακομα και το νερο της βρυσης που εχουμε στην ΑΘηνα, παρ'ολο που δεν ειναι πολυ σκληρο, μια επεξεργασια την χρειαζεται (πχ με λιγη τυρφη ή και με φιλτρο αντροστροφης ωσμωσης), αν θελουμε να εχουμε σε ιδανικες συνθηκες αυτα τα ψαρια.
Βρες χαλαζιακη, μονοχρωμη, μετρια σε παχος αμμο (πχ γυρω στο 1mm διαμετρο κοκκου).
Πετρες καθολου.
Κανενα ξυλο να παρεις απο πετ (πχ driftwood με κλαδια και οχι κατι χοντρα τα mopani), που βγαζει ουσιες χρησιμες για τα ψαρια (καλο δυνατο ξεπλυμα μονο με καφτο νερο στο ντους) και να δεσεις πανω του κανενα ευκολο φυτο (που δενεται και δεν θελει φυτεμα, λιπασματα κλπ).
Πχ christmas moss, anubias, java fern.


Γαριδες red cherry μπορεις να δοκιμασεις με αυτα τα ψαρια, αλλα δεν σου εγγυομαι οτι θα ζησειο γονος τους τουλαχιστον. Τα ψαρια αυτα ειναι μικροι ανελεητοι θηρευτες. Αν ηταν μεγαλυτερα ψαρια δεν θα επιζουσε τιποτα μαζι τους
(να φανταστεις, ειναι στην ιδια οικογενεια με τα πιρανχας)
Καλο ειναι οι γαριδες να μη μπουν απο την αρχη, αλλα αφου στρωσει και ο βυθος για σιγουρια ή μετα απο μερικες μερες τουλαχιστον (αφου ο βυθος κανεις αρκετους μηνες να στρωσει τελειως).
Παντως στατιστικα, αν περιμενεις λιγο για τις γαριδες, θα μειωσεις τις πιθανοτητες να χαθουν καποιες απο αυτες. Αν και συμβαινει, αν στηθει σωστα ενα ενυδρειο, να μουν αμεσως γαριδες και να ειναι μια χαρα. Δεν πρεπει να γινουν λαθη ομως και επεμβασεις στο βυθο (κατι που πειραζει και τα ψαρια) και γιαυτο ενας αρχαριος ισως κανει καποια λαθη. Γιαυτο θα σου συνιστουσα να μη βιαστεις με τις γαριδες τουλαχιστον.

Φυσικα στρωσιμο στο ενυδρειο μεχρι να μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη και εχεις εχεις μονο νιτρικα.
Οτι απορια εχεις και θελεις βοηθεια, μη διαστασεις να ξαναρωτησεις.
Καλη χρονια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01983 seconds with 11 queries