Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 07-02-12, 02:07
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα.
Οποτε η ενδειξη του πεχαμετρου ειναι πλασματικη. Με το παραμικρο μπορει να αλλαξει.
Το καλιμπραρισμα θα ειναι λαθος.

Το καλιμπραρισμα γινεται με υγρα κοντα στο πεχα του νερου που θελουμε να μετραμε.
Πχ αν στο ενυδρειο εχουμε αλκαλικο νερο πχ. 8 πεχα, καλιμπραρουμε με τα υγρα 7 και 10, αν εχουμε οξινο νερο πχ. πεχα 5 καλιμπραρουμε με τα υγρα 4-7

Οποιο νερο μετραμε που ειναι εκτος ευρους των υγρων καλιμπραρισματος, η ενδειξη του πεχαμετρου, ενδεχεται να ειναι απο λιγο εως πολυ λαθος.
Πχ αν καλιμπραρουμε με υγρα 7-10 και εχουμε νερο με 5 πεχα, η ενδειξη του πεχαμετρου δεν ειναι ακριβης.
Οπως επισης αν καλιμπραρουμε με υγρα 4-7, και εχουμε πεχα 3.5, η ενδειξη μπορει να ειναι λαθος και να ειναι ακομα πιο χαμηλο στην πραγματικοτητα το πεχα.
Συμφωνω σε αυτο που λες για την ακριβεια των μετρησεων, αυτο ειπα κι εγω, δηλαδη μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα σε 6.8ph ειχα την ιδια ενδειξη σε ph απο 6.8 - 7.7 με αυτη που ειχα και μετα το δευτερο καλιμπραρισμα σε 4.0 (που εκει μου εδειχνε 3.8 μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα). Βασει αυτου ειπα κι εγω πως αν προοριζεται για μετρηση μεταξυ 6.5 - 7.5 μπορει να βρει ενα διαλυμα που γνωριζει πως εχει ph 7 και να καλιμπραρει εκει. Σιγουρα αν παει μετα να μετρησει σε νερο με 5 ή 8.5 να εχει μια αποκλιση (πχ 0.2), αλλα θα ειναι οκ η ενδειξη για ευρος 6.5 - 7.5..
Εκει που διαφωνω ειναι στο "Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα"! Απο που κι ως που πρεπει κατι να ειναι οπωσδηποτε διαλυμμα για να εχει ph. Ακομα και το ανθρωπινο δερμα εχει ph. Εκτος αν εννοεις πως εχει 0 κατι που ειναι αδυνατον καθως θα ηταν τοσο οξυ που θα εκαιγε τα παντα. Προφανως εννοεις πως εχει ουδετερο ph δηλαδη 7 ! Εγω μετρησα στο απιονισμενο νερο και ειχε ph 7. Δεν ειμαι εμπειρος απο ενυδρεια, αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα χημειας.. Εγω εξακολουθω να πιστευω πως αν ο φιλος προοριζεται για μετρησεις μεταξυ 6.5 - 7.5 ενα καλιμπραρισμα στο 7 σε απιονισμενο νερο (αυτο που βαζουμε στα ηλεκτρικα σιδερα, ψυγεια αυτοκινητου) θα του εδινε σωστες μετρησεις στα ορια αποκλισης που ετσι κι αλλιως εχει το μηχανημα ( +-0.1)..
Δεν ειναι δεικτικο το σχολιο μου, να μην παρεξηγηθω, αν εννοουσες κατι διαφορετικο εξηγησε μου.. Ευχαριστώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
aaaa καταλαβα αρα με καλιμπραρισμα σε δυαλημα 4-7 δεν μετραει σωστα απο κει και περα.
οχι φιλε μου,τουλαχιστον βασει οδηγιων αν καλιμπραρεις σε 6.8 και 4 εχεις σωστη μετρηση σε ολο το ευρος του ph (τουλαχιστον σε 3 - 12) που ειναι και το πραγματικο, συνηθες ευρος.. Δηλαδη αν το εβαζες να μετρησει σε Ph 1 πιθανοτατα να ελιωνε το phμετρο και μετα αν βρεις κατι με ph 14 για να μετρησεις...λιγο απιθανο... Διαβασε και το παραπανω post μου. Συγνωμη, για την επιμονη, αλλα ασχοληθηκα το Σαββατο μολις με αυτη τη διαδικασια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 07-02-12 στις 02:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01814 seconds with 11 queries