Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 16-04-11, 13:41
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

λοιπον, να πω και γω την γνωμη μου μιας και ασχολουμε με το αντικειμενο.
Ετσι οπως το παμε ο τσουμ σε λιγο θα παρει πτυχιο απο την Focus!!
Τσουμ, ολα ειναι μεταβλητα σε βαθος χρονου...εμενα παλια μου εφτανε μια απλη compact. Τωρα οχι.... Ειναι ποσο θες να ασχοληθεις, ΤΙ θες να κανεις και που θες να δωσεις βαση. Επισης αυτο το ποιηματακι με το στυλ "το σωμα δεν σε πολυ νοιαζει..." καλο θα ειναι να το ξεχασουμε (και γω μαζι!!) γιατι μιας και ηδη ειμαστε τοσο βαθια στην ψηφιακη εποχη, δεν γινετε να πορευτουμε αλλιως. Aν ακομα παιζαμε με 135μμ - 120mm θα συμφωνουσα. Επισης αν εχετε προσεξει, οι γνώστες περισσοτερο, οι εταιρεις τεινουν να βαζουν πολλα εργαλεια και extra πραγματακια μεσα στις μηχανες. Ετσι λοιπον και ο πιο "ασχετος" χρηστης που δεν γουσταρει / ξερει / θελει να χρησιμοποιησει βοηθητικο software για να κροπαρει πχ μια εικονα του, μπορει να το κανει μεσα απο την μηχανη. Τωρα εφερα ενα πολυ απλο παραδειγμα.
Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες οπως focus points, metering,dof και 1002. Για να τελειωσω πιστευω οτι και το σωμα ΤΩΡΑ πια κανει ενα μεγαλο ποσοστο της δουλειας.

Τσουμ, εγω σου προτεινω μια dslr γυρω στα 600€ καλυτερα canon. πχ 500d ή με λιγα πιο πανω στην 550d (full ΗD video νομιζω). Παιζεις με αυτες και τον 18-55mm που παει μαζι. Μετα θα δεις τι σου αρεσει περισσοτερο και αγοραζεις τον/τους φακους σου. Δεν το γλυτωνεις. Ειναι οπως στα ενυδρειακα....ολο και κατι εχει να αγορασεις τελικα. Εκει που λες τα εχω παρει ολα, κατι βγαινει.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries