Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-08-12, 22:07
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή το χρυσοψαρακι του λουνα παρκ...

κι ετσι ξαφνικα χθες βραδυ,με ενα τεραστιο χαμογελο στο προσωπο τους,
μπηκαν στο σπιτι κρατωντας το χρυσοψαρακι που κερδισαν σε ενα παιχνιδι στο λουνα παρκ...
εγω δεν ειχα κανενα σκοπο να ασχοληθω προς το παρον με ψαρια,αλλα ηθελα να βαλω χρυσοψαρα στην λιμνη που θα φτιαξω,η οποια θελει αρκετους μηνες τελικα για να γινει.
ευτυχως,ειχα ενα μεγαλο καδο απο το ικεα για τα παιχνιδια τους,τα οποια εξφενδονιστηκαν γρηγορα,τον γεμισα με νερο(πρεπει να ειναι τουλαχιστον 60 λιτρα) και εβαλα μεσα το ψαρι,μαζι με καποια φυτα που ειχα προχειρα(παπυρο κι ενα ακομη υδροβιο).
ολο το βραδυ εψαχνα εδω πληροφοριες για να δω τι θα κανω ωστε να ζησει αξιοπρεπως τους μηνες μεχρι να φτιαξω την λιμνη,διοτι ενυδρειο δεν θελω να παρω.
διαβασα αρκετα πραγματα λοιπον,αλλα δεν ειχα χρονο να σας ρωτησω χθες βραδυ και μονο σημερα το πρωι μπορουσα να παω να παρω τα τουλαχιστον απαραιτητα.
διαβασα λοιπον βασικα(και αν κανω λαθος διορθωστε με)
δεν ταιζουμε μεχρι να δουμε τι θα γινει με την αγορα φιλτρου, η ταιζουμε ελαχιστα.
αλλαζουμε νερο στην ιδια θερμοκρασια,αν ειναι μικρος ο χωρος το αλλαζουμε ολοκληρο,εαν ειναι μεγαλος το μισο καθε λιγες μερες,μια εβδομαδα ...
βαζουμε υγρο για την χλωριωση του νερου της βρυσης.
βαζουμε μπολι.
πηγα λοιπον σε ενα πετ σιτυ και πηρα το φιλτρο της φωτο,το οποιο δεν εχω βαλει ακομη,διοτι εαν δεν κανει,να μου πειτε να το αλλαξω.
ειναι για 100-200 λιτρα ενυδρειου,200-400 λιτρα ανα ωρα.
πηρα επισης το υγρο αντιχλωριωσης(?) και θελω να μου πειτε πως να το χρησιμοποιησω σωστα...να το ριξω απευθειας στο ηδη υπαρχον νερο η μετα στην νεα αλλαγη?
ζητησα μπολι ετοιμο απο το ενυδρειο τους,αλλα μου ειπαν οτι επειδη ειναι νεο μαγαζι,ενος μηνα,δεν ειχαν παρα μονο δυο σφουγγαρακια που δεν εχουν ακομη γεμισει βακτηρια και τα αλλα τους ενυδρεια ειναι με φιλτρο κεραμικο(?)κατι τετοιο,οχι σφουγγαρακι.
επισης δεν ηθελαν να το ρισκαρουν να μου δωσουν μηπως υπηρχε καποια ασθενεια.
(συνεχιζεται)

-------------------------
πηρα λοιπον στην αναγκη,το ετοιμο υλικο με τα βακτηρια,που εχω στην φωτο.
πειτε μου εαν κανει να το βαλω και πως διοτι το μαγαζι ειχε ηδη κλεισει και δεν πολυκαταλαβαινα τι μου ελεγε(κατι να το βαλω σε νεο νερο μαζι με το φιλτρο να λειτουργησουν δεκα μερες και μετα να βαλω εκει τα ψαρια?)
βασιστηκα σε σας που τα γνωριζετε καλυτερα λοιπον και το πηρα κι εφυγα.
πηρα και τροφη σπιρουλινα,διαβασα και για τα αγγουρακια και αρακα και εχω και προνυμφες κουνουπιων,(αραγε,μερμυγκια,κανει να φανε?)
επισης του πηρα αλλο ενα φιλο για παρεα
και περιμενω ανυπομονα οδηγιες ωστε να ζησουν ετυχισμενα και αξιοπρεπως για μηνες, μεχρι να μπουν στη λιμνη.
τι κανω τωρα με οσα εχω???
ευχαριστω πολυ για οσο χρονο μου χαρισετε!
-------------------------





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 30-08-12 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01980 seconds with 11 queries