Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-09-10, 02:45
polyvios2004 Ο χρήστης polyvios2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Κέιμπριτζ-Η.Β.
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Ελληνικό χελωνάκι στο Κέιμπριτζ!! Βοήθεια!

Φίλοι γεια σας! Μόλις πριν 3 μέρες απέκτησα ένα χελωνάκι από κάτι πλανώδιους στην αγορά του Κέιμπριτζ στην Αγγλία... ήταν στοιβαγμένο μαζί με τα "αδερφάκια" του σε ένα χαρτοκιβώτιο το οποίο περιέφεραν προωθώντας τα για πώληση και μόλις άκουσα για greek tortoise δεν άντεξα και πήρα ένα! Το πρόβλημα μου είναι τώρα ότι εδώ δεν είναι Ελλάδα να το αφήσω στον κήπο και να βρει τον δρόμο του... Εδώ έχει πολύ κρύο, ελάχιστο φως τον χειμώνα και γενικά είναι ξένο περιβάλλον για χελώνες! Του ΄εφτιαξα "σπίτι" σε ένα μεγάλο αναλογικά πλαστικό κουτί με χώμα που αγόρασα από κατάστημα ζώων (ειδικό για χελώνες), του έβαλα και κρυψώνα και ξύλα και πέτρες και φυτά και το έχω μέσα να κόβει βόλτες!! Είναι ο καινούργιος μου έρωτας!!! πήρα και 2 λάμπες: μία για να ζεσταίνεται και μία για "φως της ημέρας". Συμπλήρωμα ασβεστίου δεν πήρα διότι έχω πάρει κάποιου είδους ξηρά τροφή που έχει και ασβέστιο αλλά και το ίδιο το χώμα είναι εμπλουτισμένο με ασβέστιο... Αν και γενικά έχει πολλή ενέργεια και τρώει τα χορταράκια του και κάνει και συνέχεια βόλτες, σήμερα ήταν σχεδόν συνέχεια ακίνητο και με το ζόρι έφαγε.. (ήταν και αρκετό κρύο σήμερα αλλά είχε την λάμπα του) ξέρουμε γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο; Επίσης, νομίζω πως έχει μπεί λίγο από το χώμα στο ένα του ματάκι, δεν μπορούν οι χελώνες να τα καθαρίζουν;; (στη φύση εννοώ όταν μπαίνουν στο χώμα) Μπορώ ή πρέπει να κάνω κάτι εγώ;; Για χειμερία νάρκη δεν το βλέπω να το αφήνω να πέσει... Διάβασα ότι όταν είναι μικρά δε χρειάζεται να τα αφήνουμε επειδή είναι επικύνδινο... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει ο σκοπός είναι να περάσει το χειμώνα και το καλοκαίρι θα "επαναπατρισθει" (αν όντως είναι Ελληνική Χελώνα- ελπίζω να το εξακριβώσω σύντομα...-) και να ξεκινήσει τη ζωή του στα βουνά μας...
-------------------------
Έχω και φωτογραφίες, κυρίως από το χώρο που του έφτιαξα αλλά δεν έχω ιδέα πώς να τις ανεβάσω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polyvios2004 : 27-09-10 στις 02:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries