Θέμα: Build in sump?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 13-05-16, 14:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά μην αγχώνεσαι , για όλα υπάρχει λύση
Μπορείς να κάνεις μια μεγάλη τρύπα ψηλά και τότε η είσοδο στο φίλτρο θα είναι από ψηλά, αυτό θα σου ορίσει πως θα γίνουν τα διαμερίσματα στο σαμπ.
Με την είσοδο από ψηλά ,
το 1ο διαμέρισμα θα έχει χώρισμα με κενό χαμηλά έτσι ώστε το νερό να φεύγει από αυτό το διαμέρισμα από κάτω, σε αυτό το διαμέρισμα θα μπουν τα σφουγγάρια, πάνω χοντρό, μετά μέτριο , μετά λεπτό και στο τέλος ενυδρειακό βαμβάκι. Κάτω χαμηλά θα μπει σχάρα για να μη κλείνει η ροή προς τα υπόλοιπα διαμερίσματα (αριστερό σχήμα)
Με εισόδους σε όλο το ύψος,
το 1ο διαμέρισμα θα είναι άδειο, εκεί θα μπορούν να μπουν θερμαντήρες, αυτό το διαμέρισμα θα στέλνει το νερό από ψηλά στο επόμενο διαμέρισμα. Το επόμενο διαμέρισμα θα έχει τα σφουγγάρια όπως το 1ο διαμέρισμα της 1ης περίπτωσης.
Ο 1ος τρόπος τραβάει νερό από το ενυδρείο μόνο από ψηλά.
Ο 2ος τρόπος έχει ένα πλεονέκτημα ότι τραβάει νερό με ήπια ροή από όλο το ύψος του ενυδρείου αλλά έχει ένα μειονέκτημα , ότι στο 1ο διαμέρισμα μαζεύονται σκουπιδάκια στο πάτο, μπορείς όμως στο 1ο διαμέρισμα να βάλεις τους θερμαντήρες.
Σε αυτού τους είδους τα φίλτρα , έχω σαν κανόνα , ότι το νερό στα σφουγγάρια θα πρέπει να μπαίνει από πάνω, και αυτό μου ορίζει όλη τη δομή και τα χωρίσματα του σαμπ.

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries