Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 20-03-10, 03:01
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

(Λίγο εκτός θέματος αλλά ...)

Τη δικιά μου "χαλαζιακή" άμμο την πλήρωσα 1,25€ το κιλό. Την κουβάλησα σπίτι, την τέσταρα με το ακουαφόρτε και αφού άφρισε επέστρεψα στο πετσοπ όπου και με ενημερώσανε για τα εξής : ναι μεν η άμμος μου ήταν "ουδέτερη μη-ασβεστολιθική χαλαζιακή" αλλά υπήρχε και ο "καθαρός χαλαζίας" στην πολύ προσιτή τιμή των 2.5€/κιλό. Έψαξα και σε άλλο πετσοπ και βρήκα με μόνο 3€/κιλό. Για τα 40 κιλά που ενδιαφερόμουνα θα έπρεπε να πληρώσω 100 ή 120 ευρώ. Μιλάμε για πολύ μεγάλη ευκαιρία.
Οπότε άρχισα τηλέφωνα Θεσ/νίκη, βρήκα αυτό ακριβώς που ήθελα με 5,5 και 6,5 ευρώ τα 25 κιλά αλλά ... 60 ευρώ μεταφορικά (κούριερ, δεν μπορούσανε με το κτελ). Άρχισα λοιπόν να ρωτάω στις μάντρες με τα οικοδομικά υλικά αλλά κανείς δεν μπορούσε να μου φέρει μόνο 2 25κιλα (δεν τους στέλνουνε οι προμηθευτές τόσο λίγο, από παλέτα και πάνω).
Μια βδομάδα τράβηξε αυτή η ιστορία. Μίλησα με pangea, μου λένε ότι έχουνε συνεργάτη στην περιοχή μου και μπορούνε να στείλουνε σε αυτόν μισή παλέτα, ο τοπικός συνεργάτης μου λέει οτι δεν μπορούνε να του στείλουνε κάτω από δυο παλέτες ... Τελικά ξαναμίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο από pangea και ίσως μπορέσουνε να μου στείλουνε με το κτελ ... θα ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα πάλι (aka For A Fistfull of Gravel : The Sequel)...

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά πολλά πράγματα στην επαρχεία είναι πιο δύσκολα απ'ότι θα έπρεπε (φαντάζομαι ακόμα περισσότερο στα νησιά). Εδώ ένα απλό γαριδάδικο προσπαθώ να στήσω και από τον ιανουάριο έχω καταφέρει να μαζέψω ... 6 (έξι) γαρίδες (μιλάω για απλές low grade red cherry, όχι για κανένα σπάνιο και ακριβό είδος) - όχι βέβαια πως έχει και τόση σημασία γιατί ακόμα είμαι με το τελικά-όχι-ακριβώς-χαλαζιακό χαλίκι μου ...

ΟΚ, αρκετά με τη γκρίνια . harris και theodarras αν τελικά μου στείλουνε από pangea πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω. Βέβαια λιμάνι στα τρίκαλα ούτε φέτος θα μας φτιάξουνε (λόγω κρίσης αυτή τη φορά) αλλά μπορώ να στείλω με κτελ σε οποιοδήποτε σημείο έχετε κάποιον γνωστό (πχ βόλος). Ίσως να μπορώ να στείλω και με μεταφορική (πολύ φτηνότερα από κουριερ, μπορώ να ρωτήσω τιμή τη δευτέρα). Αυτά και καλό βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02075 seconds with 11 queries