Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 11-04-11, 00:17
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ph ειναι συναρτηση πολλων πραγματων ... για μηνες ειχα ph κολλημενο στο 7 με kh,gh = 0 !!!

Φωσφορικα εχεις μετρησει? (παιζει και αυτο ρολο ... ) ... αν και εχω παρατηρησει σε "νεο" ενυδρειο (στρωμενο αλλα οχι ωριμο) το ph πεφτει με πολυ αργο ρυθμο!!

Με το να προσθετεις CO2 δεν επηρεαζεται η gh (πρεπει να δεις αν τα "επαιξε" η τυρφη -ποσο καιρο την εχεις -υποθετω- στο φιλτρο? και με τι νερο κανεις αλλαγη? προετοιμασμενο με τυρφη με ιδιες παραμετρους η κατευθειαν νερο βρυσης?) ...

Η Kh αντιθετα θα επρεπε να μειωνεται ... και οχι να αυξανεται με προσθηκη CO2!!
Γιώργο φωσφορικά δεν έχω μετρήσει ποτέ μέχρι τώρα, δυστυχώς δεν έχω τεστ, πρέπει να πάω να πάρω και θα το κάνω σύντομα! Το ενυδρείο είναι στρωμένο ναι, αλλά όχι και ώριμο φαντάζομαι αφού τρέχει 3 μήνες τώρα...

Με την τύρφη που είναι τοποθετημένη στο εξωτερικό φίλτρο μέσα δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα μέχρι τώρα! Το νερό της αλλαγής είναι από το δίκτυο χωρίς να έχει προετοιμαστεί με τύρφη αλλά στη σωστή θερμοκρασία και με προσθήκη κατάλληλης ποσότητας αντιχλώριου...

Όσο για την GH & KH, όσο καιρό έκανα αλλαγές νερού με μία δόση CO2 την ημέρα από το σπρευ, ήταν σταθερά 5 & 3 ή 6 & 4 αντίστοιχα. Μόλις αύξησα τις τελευταίες 10 μέρες την ποσότητα CO2 πήγαν 9 & 5 σήμερα που μέτρησα...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries