Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 12-04-09, 07:36
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Το πρωτο 60 λιτρο ενυδρειο + 200 λιτρα

Λοιπόν παιδια, τελικά καταληξαμε σε ένα σημειο. Απο την Δευτερα (13/4) πηγαίνω και αγοραζω ενα 200 με 240λιτρα ενυδρειο (πάντως σ' αυτα τα λίτρα στοχεύω). Θα το χτισω σιγα-σιγα, χωρις βιασύνη. Βασικά σκεφτομαι να το κάνω γκουραμο-ενυδρειο, δηλάδη πάει προς το βιοτοπικό η όλη φαση (καλά πριν από 5-6 μήνες δεν ήξερα τι θα πει ψαρι και τωρα χρησιμοποιούμε και ορολογία ). Σ' αυτο αρχικά θα κατοικήσουν τα 2 γκουραμακια μου και μετα θα δούμε τι θα προσθεσω (βασικά δεν θελω να ξεφύγω από την ποικιλία των γκουράμι, μιας και είναι ψαρια που μου εχουν κεντρισει πολύ το ενδιαφέρον και μ' αρέσουν πολύ). Οπότε θα ήθελα να τα προσομοιάσω οσο το δυνατον περισσοτερο στο φυσικό τους περιβάλλον (εδω θα ήθελα μια βοηθεια από τους πιο έμπειρους ). Δεν με ενδιαφέρει να προσθεσω και άλλα είδη μέσα στο ενυδρείο. Μερικά ψάρια από την ίδια οικογενεια μου είναι αρκετα.

Το ενυδρειο το 60λιτρο που βλέπετε πιο πάνω θα πάρει άλλη μορφή και θα αποτελέσει αρχικά τον κάτοικο του χρυσοψαρου μου. Θελω να του δωσω και παρεα, αν και ξερω οτι τα 60 λιτρα δεν επαρκουν. Αλλα θέλω να τον εχω βασιλιά (παιδια το χρυσοψαρο το εχω από αρχές Γενάρη και, αμα θελετε το πιστευετε, με αναγνωρίζει, ξέρει πότε θα το ταίσω, πότε θα του κάνω χάδια, θέλω να πώ πως δεν έχει την ίδια συμπεριφορά με όλες τις συνθήκες και καταστάσεις. Καταλάβαίνει. Ε, μετά πώς να το αποχωρηστώ? Πείτε μου.

Ξερω οτι τα "πρηζω" λιγάκι στους παλαιότερους και έμπειρους πάνω στο χόμπι αυτό, αλλά παρ΄όλ΄αυτα εχω απορίες (ξερω οτι εχετε απάντησει πολλές φορες σε αναγολα ερωτηματα, αλλα η κοινοτητα σας εδω είναι απίστευτη. Να ειστε καλά όλοι σας και το ιντερνετ που έχει φέρει τα πάνω-κάτω στο τομέα της ενημέρωσης και της επικοινωνίας). Εχω διαβάσει σχεδόν όλο το φόρουμ (καλά πολλοί από εσας αξιζουν ΟΣΚΑΡ (και όχι μόνο το ψάρι απαραίοτητα ) για τις πληροφοριες που παρεχετε. Αλλα θα ήθελα μια κατατόπηση οσον αφορα το όλο project που εχω στο μυαλο μου. Δεν θελω να κάνω βιαστηκες κινησεις και επιλογες.

Αυτα τα λίγα προς το παρον. Θα κρατήσω αυτό το thread (δεν μ' αρέσει να ανοίγω πολλά) για να σας ενημερώνω με όλες τις εξελιξεις και με φωτο (αν και είμαι άθλιος φωτογραφος ). Ετσι θα μπορεί να υπάρχει μια εξελιξη της πορείας και θα είναι συγκεντρωμένες όλες οι συμβουλές που θα δώσετε.

Υ.Γ.: Να κανω και μια χαζή ερωτηση, αυτη την ωραία μαγκια που κάνουν μερικοί με τις εικόνες που βγαίνουν σε java pop-up (και όχι απλά να παραθέτω λινκ) πως την κάνετα μέσα από το φόρουμ?? Γιατι όσο και να κοίταξα στις επιλογές του post δεν βρηκα κάτι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ζεβρακια ειναι ομορφα ψαρια αλλα δε θα προτιμουσες την καθαρη μορφη τους και οχι τη μεταλλαγμενη που εχεις με το φωσφορουχο κοκκινο?
δες τη μορφη που εχεις εδω... http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
Πάνο οταν πήγαμε και είδαμε για ψαρακια στο petshop δεν μου είχε περασει καν από το μυαλό πως μπορεί κάποια ψαρια να είναι και μεταλλαγμένα. Πες το αφελεια (εδω άλλα και άλλα είναι μεταλλαγμενα), αλλά δεν ήξερα. Απλώς μας έκανε εντυπωση (εμένα και την κοπέλα μου) το ζωηρό χρώμα τους και η τσαχπινάδα τους. Τα ατιμα είναι σκέτα ζωντόβολα και ακούραστα. Όλο τσαλιμάκια κάνουν. Οποτε καταλαβαίνεις, μας αρεσαν. Απο το μαγαζι δεν μας είπαν και πολλά για το τί είναι αυτο το ψαρι. Ουτε καν οτι πρέπει να ζουν σε κοπαδακι. Λάθη αρχαριου. Αλλά που θα πάει θα τα φερουμε στη σωστή μεριά τα πραγματα. Όπως ειπα και πιο πριν εχω ακόμα πολλά να μάθω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wcpaeb : 12-04-09 στις 07:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries