Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 04-11-08, 13:36
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελαφρώς off topic, αλλά έχεις κάποιο link που να λέει φυτά και συγκεκριμένα σε ποιον ποταμό συναντώνται?
Με βοήθησε αυτό που αν και δεν έχει πολλά είδη, έχει τις απαραίτητες πληροφορίες.
Επίσης τα sites της Dennerle αλλά καί της Tropica.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την επιφάνεια, αν θέλεις έχω Limnobium laevigatum να σου δώσω, που είναι και αυτό νοτίου αμερικής, μπορώ να φέρω στο Σύλλογο το Σάββατο..
Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να περάσω απο κει λόγω του ότι θα έχω επισκέψεις απο επαρχία. Η βασική μου προτεραιότητα είναι να βρω κερατόφυλλο και αν δεν, θα κοιτάξω για κάτι άλλο.

....και ένα update...

Μετά την προσθήκη κάποιων επιπλέον ξύλων και 2 χαμηλών φυτών μπροστα (echinodorus & sagittaria), θέλω να πιστεύω πως τελείωσα με το aquascape.



Σε πρώτη φάση θέλω να δω τα φυτά να αντέχουν και να αναπτύσσονται. Το υπόστρωμα δεν είναι πολύ "παχύ" (περίπου 3-4 εκ).
Έχουν μπεί ταμπλέτες σε όλους τους εχινόδωρους καθώς επίσης και λίπασμα.

Ο κύριος μου "φόβος" την παρούσα στιγμή είναι τα φυτά μιας και δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία απο φυτά (εκτος απο κάτι ανουμπιοβαλισνέριες που είχα-έχω στα αφρικάνικά μου).

Τα ψάρια το χαίρονται πολύ και μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα. (Μέσα σε 2 εβδομάδες έχουν μεγαλώσει αρκετά).
Η διατροφή τους αποτελείται απο πρωτεϊνούχα granules, αποξηραμένη γαρίδα καθώς επίσης και ψιλοκομένο φιλέτο γλώσσας.
__________________


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01638 seconds with 11 queries