Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 22-03-16, 11:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα ενυδρειάκι 30 Lt, εδώ και κάποιες εβδομάδες με έναν αρσενικό μονομάχο. Το ενυδρείο έχει φίλτρο και θερμοστάτη και ως υπόστρωμα έχει χαλαζιακή άμμο.

Θέλω να φτιάξω μερικές κρυψώνες για το ψαράκι μου, αλλά ως αρχάρια δεν ξέρω τι φυτά να επιλέξω. Ιδανικά θα ήθελα κάποια ευκολά αλλά και κατάλληλα φυτα γιατι προς το παρόν ο κακόμοιρος κρύβεται κοντά στο φίλτρο.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο έιδος απο σαλιγκαράκια που να είναι συμβατά για να έχει λίγο παρεούλα. Θα προτιμούσα κάποια που να μην αναπαράγονται ανεξέλεκτα ή που να προσπαθουν να βγουν απο το ενυδρείο.

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά....
Καλημέρα
Εφόσον το ψάρι, μετά από κάποιες βδομάδες συνεχίζει να κρύβεται, σημαίνει πως κάτι τον ενοχλεί
Θεωρώ δεδομένο πως το φίλτρο είναι στρωμένο (είναι???), οπότε αυτά που ίσως να μην του αρέσουν ειναι 1. Δυνατός φωτισμός - Πόσα watt έχεις και τι φωτοπερίοδο? 2. Δυνατή ροή στο φίλτρο - Ποιο φίλτρο έχεις? 3. Χαμηλή θερμοκρασία - Πόση μετράς?

Για φυτα, μπορεί να επιλέξεις κάθε είδος από τα παρακάτω εύκολα φυτάκια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

Επίσης κάποια φυτά επιφάνειας, όπως πιστια, φακή, κερατόφυλλο θα τα εκτιμήσει

Στο ενυδρείο μπορείς να προσθέσεις πλατανόφυλλα ή alder cones τα οποία θα μαλακώσουν ελαφρώς το νερό και θα δώσουν κι ένα σκούρο χρώμα που θα του αρέσει

Για σαλιγκάρια προσωπικά θα επέλεγα ένα zebra nerite - με την ευχή να σου βγει αρσενικό. Υπαρχει όμως ενδεχόμενο ο μονομάχος να το χτυπαει συνεχώς μέχρι να βαρεθείς (εσύ να βαρεθείς και να το βγάλεις!!)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries