Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-12-04, 20:22
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Φίλε Kroud δεν θα βάλω το ζευγάρι δίσκους στα 60 λίτρα. Θα τα βάλω σε ενυδρείο 120 λίτρων ( Carrefour ) μαζί με κάποια άλλα ψαράκια. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι άλλοι μου λένε ότι η συνεχής παρουσία τύρφης μαλακώνει συνέχεια το νερό και ότι πρέπει να βγαίνει όταν το νερό είναι οκ (δηλαδή στα μέτρα που θέλει ο κάθε ένας). Άλλοι μου λένε ότι πρέπει να είναι συνέχεια μέσα για να κρατά σταθερά μαλακό το νερό. Εάν κατά την αλλαγή του νερού το ετοιμάσω νωρίτερα με την χρήση της τύρφης και το βάλω στο ενυδρείο μου το οποίο δεν θα έχει τύρφη μέσα τότε τι θα γίνει? Θα παραμείνει μαλακό το νερό ή όχι? Θα απορροφηθούν ή θα χαθούν κάποίες από τις ουσίες της τύρφης στο νερό καθώς περνάει ο καιρός στο ενυδρείο?Θέλω να καταλάβω εάν η παρουσία της τύρφης είναι απαραίτητη να είναι συχεχής μέσα στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01291 seconds with 11 queries