Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 24-05-15, 11:27
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Μετά από 3 ημέρες κατάφερα και το γέμισα. Τοποθέτησα εξαρχής αραγωνίτες, βράχο. Όπως είχα πει το γέμισμα έγινε ως εξής: 1 κουβάς Α/Ο με 1μιση δόση αλάτι, 1/2 κουβάς χωρίς, 1 κουβάς διπλής, 1 κουβάς χωρίς. Όταν ο κουβάς είχε αλάτι, έβαζα κυκλοφορητή, και το ενυδρείο είχε επίσης κυκλοφορητή πάνω. Το σημαντικό είναι ότι το ενυδρείο τρέχει κανονικά, χωρίς διαρροή σε κάποιο σημείο ή άλλη δυσλειτουργία. Ως δυσλειτουργία μόνο έχω να βάλω το θέμα του φωτισμού, η μια λάμπα που είχαν κοπεί τα συρματάκια, κόπηκαν πάλι και πρέπει να ξαναγίνουν κολλήσεις για να τοποθετηθεί και αυτή. H μικρή θολούρα στις εικόνες έχει κυρίως να κάνει με το ότι έστρωσα μόλις την άμμο που είχε πάει βόλτα ο wavemaker, τον οποίο μετακίνησα ώστε να μην την πηγαινοφέρνει...



Σήμερα μέτρησα αλατότητα. Μέτρησα πρώτα νερό Α/Ο να δω αν είναι καλιμπραρισμένος και έδειξε 0. Ακολούθως έβαλα νερό από το ενυδρείο και μου έβγαλε 1.035. Οπότε έχω να ρωτήσω:
  • Να βγάλω για αρχή 10 λίτρα από το ενυδρείο και να βάλω 10 λίτρα Α/Ο, να δω πόσο θα πέσει? Αν όχι, τι?
  • Αν στρώσω αλατότητα σήμερα-αύριο, επόμενα βήματα:
    • Βάζω θερμοστάτη στον STC-1000, να πιάσω 27 βαθμούς? Τι θερμοκρασία να πιάσω αρχικά? Να το βάλω και από τώρα?
    • Αγοράζω 2-3 κιλά ζωντανό όσο χωράει το μισό sump στο refugium. Να ξεκινήσω φωτισμό και στο refugium για τον βράχο ή δεν έχει νόημα?
    • Φώτα γενικά στο πάνω ξεκινάω πότε και με τι φωτοπερίοδο?
    • Ξεκινάω βακτήρια και ενισχυτικά κοραλλίνης.

Κάθε σχόλιο, βοήθεια καλοδεχούμενα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια η εξελιξη. αναμενουμε την συνεχεια. η πλατη δεν θα βαφτει καθολου απο πισω? θα ηταν πιο ομορφο αισθητικα με ενα μαυρο ή μπλε φοντο.
Λέω να το αφήσω γυμνό μέχρι να γεμίσει κοραλίνη. Γενικά δεν μου αρέσουν τα φόντα στα ενυδρεία, τα προτιμώ γυμνά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01735 seconds with 11 queries