Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-03-09, 15:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κυριάκος Εμφάνιση μηνυμάτων
πολλες πληροφοριες μαζεμενες...
Φιλε Πάνο θα σου απαντησω σε ολα μηπως και μου δωσετε καποια συμβουλη!!

1.γατοψαρα = κορυ πρεπει να ειναι σε ομαδες και θελουν μαλακο νερο και αμμο η πολυ ψιλο χαλικι....με χοντρο χαλικι δε νιωθουν ανετα...
2.Μετρησεις: ph:7 με 7,5, kh:5, gh:2, Nitrite:0, Nitrate:20-40 με τι μετρας?? κH 5 gH 2 μου κανει εντυπωση.....κατι παιζει....αν εχεις στικς προτμησε υγρα τεστ...τοτε ισως δεις πως τα νιτρικα σου μπορει να ειναι και αρκετα παραπανω....ουτως η αλλως δε θελουμε να ξεπερνανε τα 20...
3.ο γλυφτης ειναι ο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm γινεται πολυ μεγαλος και 2 ειναι υπερβολη σε 160 λιτρα...στα δε 40 λιτρα ουτε το συζητω να εχεις τετοιο ψαρι....επισης θελει μαλακο νερακι...
4.τα color tetra (ετσι μου τα ειπαν) ειναι σαν τις χηρες αλλα εχουν χρωμα μπλε και ροζ. προσπαθησε βλεποντας φωτο να τα αναγνωρισεις για να δουμε τι απαιτησεις θελουν...
5.Στο 60αρι ειχα μονο τα μικρα αλλα εβαλα τον πλεκο και τα κορυ για να καθαρισουν το χωρο. κορυ πλεκο ειναι ψαρια που θελουν αμμο και μαλακο νερο...κανενα ψαρι δε μας καθαριζει τα ενυδρεια ..αυτο το κανουμε εμεις....βαλε τα κορυ ολα μαζι στο μεγαλο και καλυτερα δωσε τους πλεκο και κρατα μονο εναν στο 160΄...και αυτον οχι για πολυ μεγαλο διαστημα καθως θα μεγαλωσει υπερβολικα....

τα ενυδρεια μου:
το60αρι τρεχει ενα χρονο. το μεγαλο περιπου 2 μηνες.
το 60αρι εχει το εργοστασιακο φιλτρο της tetra και το 160άρι βιολογικο.
και στα δυο προσθεσα βακτηριδια και τα αφησα να τρεξουν για πανω απο ανα μηνα και μετα εβαλα ψαρια.
καλυτερα να αποφασισεις συντομα αν θες ψαρια σκληρου η μαλακου νεορυ...
αν θες να κρατησεις αυτα που εχεις (εκτος απο τα γκαπυ που ειναι σκληρου) θα σου προτεινα καταρχην να μαλακωσεις το νερο σου...ειτε με συσκευη ΑΟ ειτε με τυρφη η απιονισμενο....
τοτε το νερο σου θα ειναι καταλληλο για να κρατησεις τα νεον και αλλα τετρα...και κορυς...καλυτερα να αντικαθιστουσες τους πλεκο με ανκιστρους που δε μεγαλωνουν τοσο αν μαλακωσεις το νερο σου...
ασε τα μωρα μονα τους στο 40λιτρο και εκει μη μαλακωνεις το νερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries