Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 12-09-14, 15:10
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Για παράδειγμα ποιος είναι ο καλύτερος φωτισμός πέρα από τον αισθητικό τομέα.

Θα πρέπει να πάρουμε τα σωστά μήκη κύματος με μια αναλόγια σωστή για τα φυτά στης σωστές κορυφώσεις . βασικό θα είναι να μην λειτουργούν πάνω από το 50% και το κάθε μήκος κύματος να έχει ξεχωριστή ρύθμιση για να μπορούμε να την μεταβάλουμε ανάλογα.
Για φυτό θα πάρω την Cuba
Αν λοιπόν την έχουμε σε εμερσεντ καλλιέργεια πυκνή και με καλή ανάπτυξη
Στον αέρα μόλις την βυθίσουμε σε 10 εκατοστά νερό θα δούμε ότι θα ψηλώσει
Κα θα αλλάξει η απόσταση μεταξύ των φύλλων ( μεσογονάτια διαστήματα ) αυτό
Θα οφείλεται < φιλτράρισμα του νερού> μικρή μείωση στα κόκκινα
Εκεί έρχονται οι ρυθμιστής των λεντ που πρέπει να αυξήσουμε λίγο την ένταση
Στα κόκκινα για να πετυχουμε την σωστή ισορροπία και ακριβώς την ίδια κυματογράφημα επάνω στο φυτό .
Τώρα αν αλλάξουμε το βάθος στα 30 εκατοστά θα πρέπει να αυξήσουμε και την ένταση σε όλα αφού έχει αλλάξει η απόσταση από την πηγή φωτός αλλά και πάλη θα πρέπει να ρυθμίσουμε τα λεντ γιατί μεγάλωσε και ο παράγοντας φίλτρο <νερό>
Και άλλαξε πάλι η κυματομορφη επάνω στην (cuba ) φυτό.
Πάλι το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε αν βυθίζομαι το φυτό στα 50 εκατοστά νερό όπου μια ομάδα από λεντ θα λειτουργεί στο 100% και μια άλλη στο 90%
Βέβαια ο χρωματισμός Kelvin θα ποικίλοι ανάλογα το βάθος και εκεί έρχονται οι αλγείς αφού κρατάμε τα νιτρικά αρκετά ψηλά η ένταση είναι έως 5 φορές μεγαλύτερη (μπακαλίστικα)
<βέβαια όλα αυτά τα αναφέρω ως καθαρή θεωρεία από όσα έχω διαβάσει, δεν έχω αγοράσει και δεν έχω τα κατάλληλα όργανα για της μετρήσεις.>
Μετά από όλο αυτό θέλω να πιστεύω ότι έχω καλύψει ότι δεν υπάρχει στερεότυπο για της αναλογίες πόσα και ποια όταν το μόνο σταθερό που υπάρχει στο παράδειγμα
Είναι ένα φυτό και ίδια ακριβός ανάγκη γραφήματος φωτισμού
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01524 seconds with 11 queries