Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 11-09-14, 22:02
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν έχεις ένα hi tech φυτεμένο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών. Τι θέλω, δεν υπάρχει. Αν εσύ έχεις φτάσει σε επίπεδο που μπορείς να κανονίζεις το πόσο θα μεγαλώσουν τα φυτά σου, σου βγάζω το καπέλο. Αυτά που λες τα έχεις κάνει; Έχεις πειραματιστεί με όλα αυτά τα led; Με συγχωρείς που αμφισβητώ τα λεγόμενά σου , αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολική η σιγουριά που τα γράφεις και συμβουλεύεις.
Προσωπικά έχω τεστάρει αρκετούς συνδυασμούς αλλά περισσότερο με άσπρα και λεντοταινίες. Αν θες να πας εκ του ασφαλούς, βρες μου ποια λάμπα φθορίου σου αρέσει σαν αποτέλεσμα για το Hi tech Που θες, τόσο σε χρώμα όσο και σε απόδοση στα φυτά, να σου πω τι συνδυασμό χρωμάτων θα βάλεις. σε προσωπικά πειράματα, κατάφερα αρκετά εύκολα με 3 λεντάκια να πετύχω το χρώμα της grolux (χρειαζόμουν λίγο cyan και λίγο violet για να έχω αρκιβώς το ίδιο αποτέλεσμα) Σε κάθε περίπτωση αν πας σε hi end φωτιστικό θα πρέπει να πας σε 3βατα λεντάκια για να έχεις καλύτερη απόδοση χρωμάτων. (καλό κουράγιο πάντως, το τελευταίο που έφτιαξα ήταν 36 λεντάκια και μου φυγε ο κ@λος!!!) Σε κάθε περίπτωση πάντως με τα λεντ μπορείς να φτιάξεις ότι φάσμα θες με ανάλογα πάντα αποτελέσματα!!!
υ/γ: η αμφισβήτιση δεν είναι κακή, είναι απαραίτητη!!! είναι λάθος να ακούς τι λέει ένας, πρέπει πάντα να ακούς τι λένε όλοι, και να κρίνεις ανάλογα!!!

edit: αυτό σε καλύπτει??? http://orphek.com/pr72-planted/

επίσης, δες και αυτό

Σε αυτή τη φώτο, φαίνεται το φάσμα ενώς λεντ 6500κ σε σχέση με το απαραίτητο φάσμα για τα φυτά, και μία metal hailide. όπως φαίνεται, το φάσμα ενός 6500κ λεντ είναι ότι χρειάζεται ένα φυτό εκτός από το deep red.

και από εδώ, αντλώ γνώσεις για λεντ και φωτισμό
http://www.americanaquariumproducts...._lighting.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο πιο πάνω έδωσα ένα λινκ με ένα diy κατασκευή δίνει ακριβώς πόσα και τι?
Έχει αρκετά αν ψάξεις στο ιντερνέτ για να έχεις μια ιδέα. Επίσης λίγο πιο κάτω έγραψα
3W Blue x4 (455nm)
3W Blue x4 (445nm)
3W Deep red x16 (660nm)
3W Red x12 (630nm
)
Συνολικά 104 watt και φωτισμός αναπτύξεως αλλά και από τα μπλε που έχει καλύπτει ενυδρεία αρκετού βάθους μαζί με την ανάλογη ένταση
Σε πιο ρηχό ενυδρείο μπορείς να αλλάξεις λίγο της αναλογίες
Βεβαία υπαρχή και ότι αν τα Kelvin βγαίνουν υψηλή και θέλεις να τα χαμηλώσεις βαλε και μερικά λευκά και τα ρίχνεις
είμαι δυσταχτικός στο πως θα δείχνει το ενυδρείο με τόσα κόκκινα... έχω πολύ άσχημες εμπειρίες από κόκκινα λεντ, και φαντάσουν ότι ήταν λεντοταινίες κόκκινες... Σίγουρα θα προσφέρει πολύ καλή ανάπτυξη στα φυτά, αλλά για να τα αναπαράγεις και να τα πουλάς, δε νομίζω ότι θα φαίνονται όμορφα... π.χ. θα σου πω για την απλή ροτάλα που γίνετε ροζ όταν είναι κοντά στο δυνατό φως. έβαλα την κόκκινη λεντοταινία, και δε φαινόταν ότι ρόζιζε... φαινόταν ένα κόκκινο πράγμα ανάμεσα σε κόκκινο νερό. αφού την έσβησα φάνηκε η διαφορά!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 11-09-14 στις 22:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01881 seconds with 11 queries