Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 11-09-14, 18:01
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πολλά και τίποτα από αυτά. Το θέμα είναι τι θες να πετύχεις. όλα αυτά τα violet, cyan, red Και blue είναι λίγο πολύ περιττά όταν θες να έχεις ένα λειτουργικό ενυδρείο. Δεν πιστεύω ότι κερδίζεις και τόσα πολλά αν έχεις τόσα πολλά χρώματα.
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η απόδοση των χρωμάτων που θα έχεις. Γι αυτό επιλέγεις led βασικά. Το λεντ, προσδίδει πολύ πιο ωραίο χρώμα σε ένα ενυδρείο από τις απλές λάμπες του εμπορίου. Τώρα αν βάλεις όλα τα χρώματα αυτά σε λεντάκια δηλαδή, άσπρο, μπλε, ρουαλ μπλε, κυανό, βιολετί, κόκκινο και βαθύ κόκκινο, θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση των χρωμάτων και πιο υγειή φυτά λόγω του καλύτερου φάσματος χρωμάτων.
Σε γενικές γραμμές πάντως να πω ότι το απλό λεντ ψυχρού λευκού είναι εξωπραγματικά καλό σε απόδοση χρωμάτων, και ανάπτυξης φυτών. Αν θες να έχεις και καλύτερη ανάπτυξη σε πυκνώτητα, συμπληρώνεις με ζεστό λευκό.
Τελειώνοντας, να τονίσω ότι όλα αυτά έχουν νόημα όταν ξέρεις τι θελεις από το φωτιστικό σου. Ανάπτυξη, διατήρηση των φυτών, ωραίο χρώμα στα ψάρια πέτρες φυτά??? Ανάλογα επιλέγεις και τα χρώματα.
Όταν έχεις ένα hi tech φυτεμένο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών. Τι θέλω, δεν υπάρχει. Αν εσύ έχεις φτάσει σε επίπεδο που μπορείς να κανονίζεις το πόσο θα μεγαλώσουν τα φυτά σου, σου βγάζω το καπέλο. Αυτά που λες τα έχεις κάνει; Έχεις πειραματιστεί με όλα αυτά τα led; Με συγχωρείς που αμφισβητώ τα λεγόμενά σου , αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολική η σιγουριά που τα γράφεις και συμβουλεύεις.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο πιο πάνω έδωσα ένα λινκ με ένα diy κατασκευή δίνει ακριβώς πόσα και τι?
Έχει αρκετά αν ψάξεις στο ιντερνέτ για να έχεις μια ιδέα. Επίσης λίγο πιο κάτω έγραψα
3W Blue x4 (455nm)
3W Blue x4 (445nm)
3W Deep red x16 (660nm)
3W Red x12 (630nm
)
Συνολικά 104 watt και φωτισμός αναπτύξεως αλλά και από τα μπλε που έχει καλύπτει ενυδρεία αρκετού βάθους μαζί με την ανάλογη ένταση
Σε πιο ρηχό ενυδρείο μπορείς να αλλάξεις λίγο της αναλογίες
Βεβαία υπαρχή και ότι αν τα Kelvin βγαίνουν υψηλή και θέλεις να τα χαμηλώσεις βαλε και μερικά λευκά και τα ρίχνεις
g81gr τα λεντ έχουν πιο κάθετο μήκος κύματος για αυτό και ανάγκη των πολλών χρωματισμών προσπαθώντας πάντα να καλύψουμε της ανάγκες της φωτοσυνθέσεις και της καταληλες συνθήκες ανάπτυξης όταν μιλάμε για φυτά
υπάρχει και αυτό που λέμε τι μου αρέσει όπου εκεί ερχόμαστε και ακλουθούμε αυτό, σίγουρα τα νέον ψαράκια φωσφορίζουν καλύτερα στα 8000 Kelvin και στα 2700 χάνουν την ομορφιά τους κάνε εκεί μια επιλογή ! νομίζω ότι είναι μονόδρομος

Τα led στα φυτεμένα δεν έχουν μεγάλη απήχηση για την ώρα και το θέμα είναι ο σωστός συνδυασμός των nm που απατούνται για την ανάπτυξη των φυτών. Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα στο ίντερνετ ένα σωστό συνδυασμό που δουλεύει μακροπρόθεσμα, χωρίς τα γνωστά προβλήματα άλγεων κτλ. Πολύ επιμένουν στην σιγουριά των λαμπών φθορισμού. Είναι και το κόστος μεγάλο για να μπορεί ένας απλός χομπίστας να κάνει τις ανάλογες δοκιμές. Το θέμα των led είναι μεγάλο και θέλει πολύ ψάξιμο. Πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερος από τις λάμπες φθορίου αλλά θέλει πολλή έρευνα, χρήμα και χρόνο. Σαν συνδυασμό τα παραπάνω λεντ που προτείνεις πρέπει να έρχεται κοντά στο χρώμα των grolux με πιο έντονο το στοιχείο του μοβ. Κάπως έτσι το φαντάζομαι.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, έχω 60 Watt led (30 Χ 2watt) σε ενυδρείο 130 λίτρων με μέτρια φυτά , που απο αυτά τα 8 Watt (4 X 2 watt) είναι ροζ που τελικα μωβίζουν και τα υπόλοιπα cool white.
Τα φυτά μου πάνε πολύ καλά με μόνο πρόβλημα πως πρέπει να κλαδεύω τακτικά γιατί αλλιώς δημιουργούν σκιά στα χαμηλά στρώματα, επίσης έχω πολύ καλο οπτικό αποτέλεσμα στη απόδοση χρωμάτων. Είχα και ζεστό λευκό αλλά το αντικατέστησα με ψυχρό γιατί παρατήρησα αύξηση της άλγης. Επίσης στο γαριδάδικο 30 λίτρων είχα 6 Watt (3 X 2 watt) με εύκολα φυτα (το πιο δύσκολο ήταν cabomba caroliniana) και χωρίς ίχνος από λιπάσματα και καθόλου co2, σε αυτό τα φυτά οργίαζαν και δεν υπήρχε ίχνος από άλγη
-------------------------

Σταμάτη για κανόνισε να έρθεις για κανα καφέ να δεις και τον φωτισμό του τροπικου να πάρεις καμια ιδεά

Τάκη με την πρώτη ευκαιρία θα σε πάρω να το κανονίσουμε.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01975 seconds with 11 queries