Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 17-06-10, 11:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomazos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπήκα μέσα στο Site παιδιά για να μου δώσετε τα φώτα σας για το συγκεκριμένο είδος ψαριού και κάποιοι πραγματικά με βοήθησαν να καταλάβω πέντε πράγματα .Κάποιοι όμως χλέβασαν μαζί μου , κάποιοι γέλασαν και κάποιοι επιτέθηκαν στον "άβγαλτο" για την ανιδεότητά του. Απο 22 χρονών ασχλούμαι με ενυδρεία και είμαι 42 πλέον (20 χρόνια συναπτά). Πρός θεού δέν θέλω να το παίξω τι είμαι εγώ και δεν είναι κανένας. Απο λάθη έμαθα κι εγώ και είχα έμπειρους ανθρώπους που ήθελαν να χορτάσουν την ακόρεστη δίψα μου για γνώση πάνω στα ενυδρεία του γλυκού νερού.
Δέν είμαι άπειρος ενυδρειακός. Είχα 12 ενυδρεία διαφόρων μεγεθών , το σύνολο σε λίτρα όλα μαζί 1200 λίτρα , 167 ψάρια , 64 διαφορετικά είδη (απο χρυσόψαρα και γκούπι μέχρι όσκαρ και πιράνχα. Το ψυγείο μου ώς φοιτητής δεν είχε φαγητό για μένα αλλά ήταν γεμάτο με τροφές για τα ψάρια μου. Εχω φάει ώρες ατελείωτες διαβάζοντας βιβλία μέχρι και ιατρική και ανατομία των ψαριών . Έχω κάτσει μερόνυχτα μνε το λαμπάκι και να παρακολουθω κάποια είδη ψαριών έτσι ώστε μόλις γενηθούν τα ψαράκια να τα χωρίσω απο τους γονείς γιατι θα τα έτρωγαν.
Τα περισσότερα απο τα είδη που είχα κατάφερα να τα φέρω σε κατάσταση αναπαραγωγής και να μεγαλώνω μικρούλια σε διάσπαρτα ενυδρεία μέσα στο σαλόνι μου.
Επειδή τυχαίνει να είμαι και καθηγητής φυσικής αγωγής (γυμναστής) όταν τα παιιδιά με ρωτούν για κάτι που δέν ξέρουν δεν δυσανασχετώ παρα προσπαθώ να το εξηγήσω όσο πιό απλά γίνεται. Δέν ζητάω να έχουν όλοι αυτή την υπομονή αλλά γιατι να μην με αντιμετωπίσουν όλοι με τον ίδιο όμορφο τρόπο που μερικοί , με πολύ ευχαρίστηση το έκαναν , και τους ευχαριστώ πολύ.
Μου έρχεται κάπως άσχημα να με ειρωνεύονται στα 42 μου χρόνια , σε ένα site , (φόρουμ) στο οποίο μπήκα και ζήτησα ευγενικά εάν κάποιος μπορεί και θέλει φυσικά να μου " ανοίξει τα μάτια" για ΄'ενα είδος που δεν ασχολήθηκα ποτέ.
Το εάν μπορώ να διαθέσω χρόνο και χρήμα πλέον για 400 και 800 λίτρα , που πολύ θα ήθελα να το κάνω, δέν το συζητάω. Έχω δύο παιδιά να μεγαλώσω . Αλλά το να μεγαλώσω δύο δίσκους μέσα σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων δέν μου φάνηκε και τόσο τρελό όνειρο. Σε πολλά βιβλία και πολλά sites γράφουν για αντιστοιχία 40 λίτρα ανα δίσκο. Εδώ σημειώνω οτι τον έναν θα τον δώσω και θα κρατήσω μόνο το ζευγάρι στα 80 μου λίτρα που έχω πρός το παρόν , μέχρι να ευκοληνθώ και να πάρω μεγαλύτερο..
Δέν αμφισβητω σε καμία περίπτωση την γνώμη σας αλλά ο "τρόπος" είναι μεγάλο πράγμα.
Εάν είναι να μου λένε κάποια άτομα οτι αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι χαζομάρα...ας μου το πούν ...έστω ευγενικά για να μην ξαναρωτήσω.
Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη εάν ακούστηκα κάπως αγενής.

ωραια λοιπον ξαναρχιζουμε με μια απο τα ιδια...
ξανα και παλι το θεμα δισκοι και λιτρα..πριν μερικες βδομαδες ειχαμε κοντρες γιαυτο και παλι ξανα να ανακαλυψουμε την αμερικη...
απορω μεσα σε τοση βιβλιογραφια αν καποιος καπου διαβασε στην τοση γνωση που κυκλοφορει οτι ειναι σωστο να βαλει κανεις δισκους σε κατω απο 100 λιτρα..
thomazos κοιταξα τις απαντησεις που σου εδωσαν και δεν ειδα κανενα χλευασμο και καμια ειρωνικη διαθεση παρα να σου λενε συμβουλες...με μονη χλευαστικη απαντηση απαντηση τη δικη μου στο ποστ 21...οπου ομως βλεπεις καθαρα οτι δεν απευθυνομαι σε σενα ειδικοτερα αλλα γενικα στην αντιληψη πως οποιοδηποτε ψαρι παει σε οποιοδηποτε ενυδρειο...
εσυ γραφτηκες 15-6-2010 αλλα η ιστορια αυτη και οι κοντρες για τα λιτρα ξεκινουν πολυ παλια...δε γνωριζεις τις "μαχες" που εγιναν γιαυτο το θεμα οποτε μη παιρνεις προσωπικα καποιες απαντησεις λιγο πιο χιουμοριστικες η ειρωνικες γιατι δεν εχουν σκοπο να χλευασουν εσενα...αλλα το γεγονος οτι τεινουμε να τα ισοπεδωσουμε ολα...και αυτο το ξεκαθαρισε και ο τολης λεγοντας οτι βλεπει απο πολλους την ταση αυτη για περιορισμο λιτρων...

ως τωρα οι μελετες και η εμπειρια αποδεικνυε ποσο σημαντικα ειναι τα περισσοτερα λιτρα ...και εκει που πηγαμε να στρωσουμε τα πραγματα και να μην ειμαστε θυματα των πετσοπ που σου πουλανε και δισκο για 50λιτρα....ερχομαστε και βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας...και αντιδρουμε και στις συμβουλες να μη το κανουμε...

εμεις οι ιδιοι δεν ειμαστε που ανεβαζουμε ποστ " απαραδεκτο!!! ο πετσοπας πηγε να μου πουλησει δισκο για 50λιτρο".....και οι περισσοτεορι αρχιζουν και χλευαζουν το καταστημα....(και καλα κανουν)...και τωρα θα κανουμε εμεις αυτο που κοροιδευουμε??

παιδια προσωπικα εχω κουραστει κι εχω αγανακτησει με τα παζαρια που κανουμε να κατεβασουμε τα λιτρα...δε καταλαβαινω τη λογικη και απορω αν καποιος εχει μικρο ενυδρειο γιατι θελει σωνει και καλα να παρει δισκους....και αν θελει πια τοσο διακαως γιατι δε παιρνει μεγαλυτερο ενυδρειο...αν υπαρχει οικονομικος περιορισμος τοτε απλα τους ξεχναμε και ασχολουμαστε μαζι τους οταν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα αγορας μεγαλου ενυδρειου.
πως να το κανουμε βρε παιδια...κι εγω θελω πορσε αλλα αν δε μπορω να πληρωσω τα τελη κυκλοφοριας και τη συντηρηση του αυτοκινητου δε θα την παρω εστω και αν κερδιζα στο λοτο χρηματα για την αγορα της και μονο...ο μισθος δε φτανει για τα τρεχοντα εξοδα του αυτοκινητου...
ετσι το θεμα δεν ειναι να παρουμε τους δισκους...αλλα να του συντηρουμε και σωστα...αν δε μπορουμε τι να γινει..υπαρχουν αμετρητα ειδη ψαριων.
θεωρω πως αν δωσω συγκαταθεση να βαλει καποιος δισκους σε 80 λιτρα (οχι να επικροτησω απλα εστω να μην αντιδρασω) θα πρεπει να εχω την αξιοπρεπεια να διαγραφω αποτο φορουμ μια και καλη.
και οσο ειμαι μελος στο φορουμ αυτο...θα συνεχισω να αντιδρω...
ευχαριστω που με ανεχεστε...θελω μμονο να ξερετε οτι χλευαζω-ειρωνευομαι καταστασεις και οχι προσωπα.
γιατι ειναι ειρωνικες και κωμικοτραγικες καποιες καταστασεις.
πυροβολειστε ελευθερα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-06-10 στις 20:10
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02648 seconds with 11 queries