Θέμα: 180lt project
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 28-02-15, 13:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το βαμβακι αλλαζεται οταν γεμισει βρωμα.
Σε καθε ενυδρειο γεμιζει με διαφορετικο ρυθμο.

Το νερο της βρυσης κατα το χειμωνα στην Αθηνα, φτανει τους 10C συνηθως.
Το φετινο χειμωνα τοσο το μετραγα οταν γεμιιζα το βαρελι αλλαγης.
Ακομα και σε ενυδρειο κρυου νερου (που η θερμοκρασια το χειμωνα ειναι γυρω στους 18-20 λογω του οτι ειναι σε εσωτερικο χωρο δεν πεφτει πιο κατω), δεν μπορω να κανω αλλαγη απο τη βρυση, αφου κανω 35%.
Αυτο σημαινει οτι η θερμοκρασια θα πεσει απο τους 20C στους 16.5C.
Aρκετη διαφορα.
Και τωρα που χρειαστηκε να κανω μερικες αλλαγες 50% θα επεφτε στους 15C.

Μια λυση ηταν να βαζω πολυ αργα στο ενυδρειο το φρεσκο νερο, και να εχω μεσα πολυ δυνατους θερμαντηρες (τουλαχιστον 1.5 βατ βατ ανα λιτρο) να κρατανε τη θερμοκρασια, αλλα το ρευμα που θα καψουν ηταν πολυ και δεν συμφερε.
Μιξη με το θερμοσιφωνο ηταν η αλλη λυση, αλλα κι αυτο καιει ρευμα, αλλα και δεν ειναι 100% ασφαλες νερο σε ολα τα σπιτια. Νερο που δεν πινεται αφοβα, δεν το βαζω στο ενυδρειο
Προτιμησα να το αφηνω 2 μερες στο βαρελι με αεραντλια (για να φευγουν τυχων αερια και να εξισορροπειται και το πεχα) και να ερχεται δωρεαν σε θερμοκρασια χωρου οπως και δωρεαν να αποχλωριωνεται.
Βεβαια εχω το χωρο να τοποθετησω βαρελι στο δωματιο του ενυδρειου.
Και εχω και απλο συστηματακι ευκολης αλλαγης και το ενυδρειο ειναι κοντα σε μπαλκονοπορτα για εξαγωγη του νερου απο το ενυδρειο και γεμισμα του βαρελιου με φρεσκο νερο (ολα προμελετημενα).

Οταν ηταν τροπικο ενυδρειο, δεν το συζηταγα καν, για απευθειας αλλαγη απο τη βρυση με θερμοκρασιες 10C βρυση, 26C ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01530 seconds with 11 queries