Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 10-05-14, 15:09
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Φίλε μου Γιάννη καλημέρα,σου έχω στείλει π.μ. με τα τηλέφωνα μου.Τηλεφώνησε μου για να σου πω πως θα έρθεις,είναι εύκολο.Ποιος σου είπε ότι τα Αφρικάνικα ενυδρεία δεν έχουν φυτά;Το πόσες πέτρες χρειάζεσαι εξαρτάται από το είδος των κιχλίδων του ενυδρείου.Δεν είναι όλα ''νταμάρια'' αλλά και τα ''νταμάρια'' έχουν την χάρη τους και τα φυτά τους.Τα συνήθη φυτά που συναντάς σε ''Αφρικάνικα''ενυδρεία είναι:

1 ) ceratophyllum
2 ) vallisneria
3 ) anubias
4 ) anubias nana
5 ) anubias barteri
6 ) anubias gigantea
7 ) anubias congensis
8 ) crinum

Αυτά είναι όπως είπα τα συνήθη και δεν είναι δύσκολα φυτά,δεν χρειάζονται υπόστρωμα λίπασμα,η χαλαζιακή άμμο carat 6 που τους έχω τους είναι μια χαρά.Αν το φυτέψεις πολύ θα τους φτάνουν 3 καπάκια το περισσότερο Flourish σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού.Εγώ για να καταλάβεις σ' αυτά τα λίτρα βάζω για 4 anubias και 3 crinum 2 καπάκια κάθε 15-20 μέρες και είναι υπέραρκετά.Πιστεύω πως αν πας σε Tanganyika ένα είδος tropheus, julidochromis, cyprichromis,paracyprichromis leptosoma & κοχυλόψαρα neolamprologus multifasciatus και αρκετά κοχύλια που δεν θα ήταν μόνο λειτουργικά αλλά και διακόσμηση δεν θα χρειαζόσουν πολλές πέτρες και δεν θα γινότα νταμάρι. Ο καταλληλότερος και να σου πει για τα φυτά - που είναι το βασικό που σ' ενδιαφέρει - και στην ιχθυοσύνθεση για τέτοιο Αφρικάνικο ενυδρείο είναι ο ''Μεγάλος Αρχηγός'' ο Κλεόβουλος.Είναι κρίμα να χαραμίσεις ένα τέτοιο ενυδρείο.Δες το δικό μου Α 1800 που δεν είναι πολύ φυτεμένο χωρίς να σημαίνει πως δεν έπρεπε να βάλω περισσότερα και σε περιμένω να το δεις και από κοντά!!!




,Μην τρομάζεις από το ''νταμάρι'' μου γιατί μ' αρέσουν τα ''νταμάρια'' και φιλοξενεί 2 είδη tropheus.Θα σου δείξω μια φωτό από άλλο Tanganyika περισσότερο φυτεμένο και υπάρχουν κι άλλα με λιγότερη πέτρα αλλά δεν αντέχει το θέμα περισσότερες φωτό από 3.

-------------------------
Εγώ Γιάννη μπορώ να σε προμηθεύσω με λευκή χαλαζιακή carat 6που 'ναι η καλύτερη με 7Ε/5κιλο (όσο την βρίσκω δηλαδή από κάποιον,γιατί στα pet shop αν τη βρεις η τιμή της είναι απαγορευτική).
-------------------------
Αφού τα λέμε από μακρυά και δεν σε διακόπτω θα συνεχίσω να σου δείχνω φωτογραφίεςμ από κάποια Tanganyika γιατί γι΄αυτή τη λίμνη σε βλέπω αφπού θες ν' αποφύγεις τις πολλές πέτρες για να βάλεις φυτά.






Όλ' αυτά που σου στέλνω τα ζηλεύω και θα 'θελα να είναι κι αυτά δικά μου κι ας μην είναι ''νταμάρια''!!!
-------------------------
Ένας ακόμη φίλος νεότερος στα ηλικιακά χρόνια αλλά όχι στα ενυδρειακά λέγεται chris7 και δεν βάζει τόση πέτρα αλλά κοίτα πόσο ωραία στήνει ένα Tanganyika. Σκέφτομαι και θέλω το επόμενο μου ενυδρείο να 'ναι ~1000lt και λέω όταν τα καταφέρω να του ζητήσω να με βοηθήσει στο aquascaping.




Είναι ένα Rio 400 με tropheus,φαντάσου το κι εσύ με συμπλήρωμα φυτών μιας και σ' αρέσουν και δεν κινδυνεύουν από τα ψάρια.

WELCOME TO AFRICA !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 10-05-14 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02276 seconds with 11 queries