Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-10-07, 23:35
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Αυτή τη στιγμή η φωτοπερίοδος είναι 11 ώρες, λιπάσματα ρίχνω κανονικά, (σειρά της seachem) νιτρικά, φωσφορικά, γενικό λίπασμα flourish, λίγα ιχνοστοιχεία, κάλιο, λίγο σίδηρο, excel. Παράλληλα έχω και ένα DΙΥ CO2 για υποβοήθηση, μερικά από τα φυτά δείξανε συμπτώματα περίσειας φωσφορικών, Τα φωσφορικά τα διατηρούσα σε επίπεδο λίγο υψηλότερο από 1ppm, τώρα τα διατηρώ σε επίπεδο 0.5-0.75ppm. Τα νιτρικά κυμένοντε μεταξύ 15-25 ppm. Φυτά που έχω: alternanthera, valisneria (2 είδη), ανούμπιες, cryptocorine (2 είδη), limpophyla, Rotala (2 είδη), echinodorus.

Οι άλγες που έχω είναι μία καφέ-ημιδιάφανη σκληρή επάνω στα τζάμια και πράσινα στίγματα στα φυλαράκια της ανούμπιας. Αυτες οι αλγες δεν αναπτύσοντε πλέον, είναι απο πρίν που είχα ανεβασμένα φωσφορικά.

Ερώτηση: θα φύγουν από μόνες τους αυτες οι άλγες (αν το επιτρεψουν οι συνθήκες) ή πρέπει να τις καθατίσω με το χέρι? δεν είναι ότι βαριέμαι να τις καθαρίσω, απλά είναι λίγο δύσκολο γιατί πολύ κοντά στα τζάμια υπάρχουν φυτά. Και φοβάμαι μην χαλασω και τα φύλα της ανούμπιας στην προσπάθεια μου να τα καθαρήσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries