Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 19-03-07, 19:03
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο μια παρατήρηση.
Τα πλαϊνά τζάμια θα πρέπει να πατάνε πάνω στον πάτο και όχι στο πλάι του.

Με 8αρι τζάμι πράγματι μπορείς να αποφύγεις τις κόντρες πάνω.
Μελέτησε όμως καλά πως θα φτιάξεις το καπάκι σου και γενικότερα τι εξοπλισμό θα βάλεις μήπως και σου χρειαστούν οι κόντρες για άλλους λόγους από αυτούς που συνήθως μπαίνουν.
Λοιπόν όσον αφορά τα τζάμια αν θα πατάνε ή όχι το σκέφτηκα ξανά και μάλλον θα πατάνε πάνω στον πάτο.....

Τώρα για τις πάνω κόντρες θέλω να τις γλυτώσω με το 8άρι γιατί 8α μου "τρώει" πολύ χώρο επάνω....

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανακάνει αλλά θέλω να μπω στην διαδικασία αυτή της κατασκευής του ενυδρείου εξ ολοκλήρου απο μένα....

Από εξοπλισμό λέω να βάλω για φίλτρο το Eheim 2213 (εξωτερικό) που είναι αρκετά καλό από ότι έχω μάθει και σε καλή τιμή για εξωτερικό... Θερμοστάτη της Jagger στα 100w νομίζω είναι καλά για τα λίτρα μου(108 λίτρα μικτά).....

Τώρα για καπάκι θα γίνει ιδιοκατασκευή από κόντρα πλακέ θαλάσσης.... Σκέφτομαι για 3 λάμπες των 36W (2 ροζ κ 1 daylight) Τ8 (νομίζω ότι δεν χρειάζομαι Τ5 για το ύψος μου), αλλά δεν ξέρω ακόμη.... Θέλω να το μελετήσω καλά το θέμα του φωτισμού.... Νομίζω ότι θα χρειαστεί να βάλω και κανένα ανεμιστηρηκάκι ή όχι.....????

Έχω δει γενικά πολλά ποστ και έχω αρκετά πράγματα στο μυαλό μου....

Το θέμα είναι να καταλήξω κάπουυυυυυ.......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02182 seconds with 11 queries