Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 11-06-11, 10:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

update στο δράμα μου

Λοιπόν απο την συσκότιση βγήκαμε άρχοντες - το ενυδρείο καθάρισε και όχι μόνο απο το κυανοβακτήριο αλλά γενικά όλα έμοιαζαν πολύ καθαρά και μπορώ να πώ πως το ενυδρείο απέπνεε μιά γαλήνη που έφτασα σε σημείο να απορήσω πως είναι δυνατόν χωρίς το ζωοποιό φώς να υπάρχουν τόσο θετικά αποτελέσματα στο σύνολο της εμφάνισης του ενυδρείου

ΟΜΩΣ
περμετρικά του Dow και της άμμου μπορούσα να παρατηρήσω (απο το μπροστινό και το πλαινό τζάμι) μικρές πρασινίλες οι οποίες θεώρησα ότι είναι νεκρό κυανοβακτήριο το οποίο άφησα εκεί γιατί δεν ήθελα να αναταράξω τον βυθό.....
εντός 4ημέρου παρατήρησα ότι αναπτύσσονταν και επιτόπου ρούφηξα όλη την άμμο με σκούπα βυθού και την έβρασα πρίν την ξαναβάλω στην θέση της

ΦΕΥ
η πάραπάνω διαδικασία επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές την επόμενη εβδομάδα μέχρι που είδα και στην επιφάνεια του βυθού πράσινα στίγματα......
και ξανά ρούφηγμα και βράσιμο..........

με συγχωρείτε για την έκφραση τώρα
Παπάκια (που λέει και η διαφήμιση) καλαβρέζικα

έχω τώρα σχεδόν όλο τον βυθό γεμάτο πράσινα στίγματα
το σφουγγάρι στο αμβούργου επίσης πράσινα στίγματα
σε μερικά σημεία του τζαμιού (ελάχιστα χιλιοστά πάνω απο την άμμο) πράσινο πέπλο
κλπ κλπ κλπ

απο κυκλοφορία .... ανεμοδαρμένα ύψη
απο νιτρικά 20 και σταθερά
απο διοξείδιο 23-27 μονίμως
τι να πώ???
δεν ξέρω

εντωμεταξύ προβληματίζομαι ότι ακόμα και με ερυθρομυκίνη δεν θα γίνει τίποτα αφού προφανώς το κυανοβακτήριο έχει αποικίσει το σύνολο της άμμου(σε μήκος και βάθος) και μάλλον η αντιβίωση δεν θα εισχωρήσει και εκεί

και η τεράστια απορία μου είναι
μέσα στην άμμο που βρίσκει το φώς και αναπτύσσεται???
γιατί ΟΚ στην άκρη της άμμου υπάρχει φώς
αλλά όταν τράβηξα έξω όλη την άμμο απο το τζάμι και μέχρι 4 πόντους μέσα και την έβρασα θεωρητικα σκοτώθηκε όλο
πώς μετά εμφάνισε πρασινίλα σε απόσταση 12 εκατοστά απο το τζάμι?
και με τόσο ρεύμα που ότι και να βρεθεί πάνω στην άμμο κατευθείαν εκσφενδονίζεται στο "υπερπέραν" απο την δύναμη του κυκλοφορητή.......πως καταφέρνει να "πιάσει" το ρημάδι??????

να ξεστήσω και να βράσω τα πάντα??? (εκτός απο τα ζωντανά........)
να βάλω περισσότερη άμμο μπάς και το μουλώσω απο κάτω και δεν ξαναβγεί?

ΒΟΗΘΕΙΑαααααααααααααααααααααααα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01946 seconds with 11 queries