Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 03-01-17, 18:55
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα φίλε μου.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο σε αυτά που σου έγραψαν τα παιδιά.

Απλά να επισημάνω και εγώ το χαμηλό PH που έχεις: 6,8 !!!
Τα χαρέμια ψαριών που έχεις (αρσενικά - Θηλυκα): Χρειάζεσαι πολλά περισσότερα θηλυκα. 1 θηλυκό δεν φτάνει, γιατί κάποια στιγμή θα στο σκοτώσει ο αρσενικός ή θα στρεσαριστεί από το κυνηγητό (και επειδή δεν έχει ούτε μήκος για να φύγει αλλά ούτε και πολλές κρυψώνες σύντομα θα τα καταλήξει νεκρό ή θα αρρωστήσει).
Τον αριθμό ψαριών που είναι υπερβολικός για τα λίτρα σου.
Τα είδη των ψαριών που δεν είναι συμβατά μεταξύ τους (λόγο υβριδισμού).

όπως σου είπαν και τα παιδιά λοιπόν κανόνισε το συντομότερο για την αλλαγή ενυδρείου ή φρόντισε να δώσεις κάποια από τα ψάρια που έχεις.

Σε αυτές τις διαστάσεις Malawi δεν στήνουμε. Θα μπορούσες ενδεχομένως να κοιτάξεις για κάποιο είδος από Tanganyika.

Επίσης το Black water μπορεί να σου αρέσει εσένα (υποκειμενικά είναι αυτά) αλλά σίγουρα δεν αρέσει στα ψάρια που φιλοξενείς, εκτός του ότι μειώνεις και το PH σου.

Επίσης θα ήθελα επι την ευκαιρία να επισημάνω το πόσο ευγενικοί είναι μαζί σου στις κριτικές τους !!!
Σε εμένα στο παρελθόν μόνο το κεφάλι δεν μου πήρανε !!!
Ποια ψάρια θεωρείτε ότι θα υβριδίσουν?
το blackwater δεν είναι με τύρφυ αλλά τις sera aquatan blackwater
Το ευγενικό το έχουν ναι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρώματα μπορείς να τα αναδείξεις με κατάλληλο φωτισμό, ποιοτικές τροφές, καλή ποιότητα νερού.
Με τι ph ξεκινάς στην Καλλιθέα από τη βρύση;
Σίγουρα είσαι 7.5 +
φωτισμό δεν ξέρω αν έχεις να προτείνεις κάποια αλλαγή, τροφές δίνω hikari ciclids excel, ocean nutricion cichlids vegi pellets και ανα 2 μέρες tetra colour spirulina kai tetra rubin granules εναλλάξ.
Ξεκινάω από 6.8 και για αυτό πάει ρίχνω και τι σόδα που ανεβάζει το kh και λίγο το ph. από την ώρα που τη ρίχνω σε 1 ώρα πάει 7 και κρατάει 2 μέρες μέχρι να ξαναπάει 6.8 εκεί ξαναβάζω λίγο λιγότερο. Μετράω με stick οπότε το 6.8 το βλέπω μετά βλέπω κάτι ανάμεσα σε 6,8 και 7.2 που μετράει το στικ. Περιμένω σε 15 μέρες περίπου να μου έρθει ψηφιακό ph από ebay
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dashmod : 03-01-17 στις 18:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01728 seconds with 11 queries