Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-01-17, 18:11
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βάλεις μερικές καλύτερες φώτο από τα ψάρια για να τα πούμε αναλυτικά για την ψαροσύνθεση;
ναι θα ανεβάσω αργότερα σήμερα αν τελειώσω νωρίς ή αυριο
τα ψαράκια είναι
2 labidochromis hongi m+f 6 και 4cm
3 labidochromis caeruleus m+2 f 6 4 και 3,5 cm
2 achey yellow tail m+f 5 και 4 cm
1 pseudotropheus zebra red top f 3 cm
2 pseudotropheus που δεν θυμάμαι 3cm


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ έχω τις σοβαρές αντιρρήσεις.
Για το μέγεθος του ενυδρείου έχεις αρκετή ιχθυοφόρτιση. Μιας και δεν μπορείς να μετράς αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά αξιόπιστα και καθημερινά για να δεις αν το φίλτρο σου έχει στρώσει και η βιολογία του μπορεί να υποστηρίξει τις ρουτίνες σου στη θέση σου θα τάιζα μέρα παρά μέρα και θα έκανα αλλαγές καθημερινές.
Το ενυδρείο το πήρα στρωμένο και έβαλα νερό 50% από άλλο στρωμένο. μετρίσεις έχω κάνει και προχτες και χτες με στικ, Σήμερα τελείωσαν θα ξανακάνω αυριο αν προλάβω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά τα ζουμιά τι τα θες; Μεμονωμένα μπορείς να ξέρεις τι κάνουν αλλά οι χημικές αντιδράσεις που κάνουν μεταξύ τους ...
Το seachem prime είναι η μόνη ρουτίνα που θα κράταγα και μάλιστα θα έβαζα διπλή ποσότητα από αυτή που αναφέρει στις οδηγίες τώρα στην αρχή με τις αλλαγές νερού.[/QUOTE]

θα βάλω και τις βιταμίνες μέχρι να τελειώσουν και θα τις σταματήσω. Το blackwater για λόγους αισθητικής πιο πολύ. Νομίζω ότι μου τονίζει το χρώμα των ψαριών.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το aquatan blackwater περιέχει εκχύλισμα τύρφης και χουμικά οξέα που κατεβάζουν το Ph.
Στη συσκευασία λέει ότι δεν το κατεβάζει και το ίδιο δείχνουν και οι μετρήσεις μου μέχρι τώρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις λάθος διαστάσεις ενυδρείου (που όπως είπες θα αναβαθμίσεις) και θα χρειαστείς και νεο εξοπλισμό - τουλάχιστον ένα εξωτερικό φίλτρο
Το ενυδρείο που περιμένω είναι κομπλέ με 2 εξωτερικά, έχω και ένα fluval 303 που κάθεται αλλά δεν έχω ασχοληθεί να του πάρω μαρκούτσια που του λείπουν. Εχω και στο 60άρι ένα fluval 205 που δουλεύει χαμηλωμένο στα 60λτ (το είχα σε ενα 125 που έχει πάει για επισκευη) που βαριέμαι να το μετακινήσω.

Θα συνεχίσω να μετράω καθημερινά και αν δω νιτρικά ή αμμωνία θα κάνω αλλαγή και θα βάλω το εξωτερικό, δεν νομίζω να έχω θέμα πάντως γιατί το ίδιο ενυδρείο δούλευε με τα ίδια φίλτρα με 3 ζευγάρια ενήλικα και κάμποσα μωρά
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dashmod : 03-01-17 στις 18:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01798 seconds with 11 queries