Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 26-07-16, 16:59
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Τα οικιακά ψυγεία είναι πονεμένη ιστορία, σαν ψυκτικός αλλά στο βιομηχανικό τομέα δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω εμπειρία όμως μπορώ να πω τα εξής:
2-3 φορές που χάλασε ψυγείο κάποιου συνάδελφου και το φερε να το κοιτάξουμε έχουμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα ότι δεν έχουν παροχή λήψης πίεσης. Εχω κοιτάξει και το δικό μου από πίσω (Miele) και δεν έχει υποδοχή να βάλω ένα μανόμετρο να δω τι γίνεται, πριν πείτε ότι αυτό το κάνουν επίτηδες οι εταιρίες να σας ενημερώσω γιατί γίνεται. Τα ψυγεία αυτά όταν πληρώνονται με φρέον στο εργοστάσιο κατασκευής, αυτό γίνεται με ογκομετρητή, σε συγκεκριμένη θερμοκρασία για να μπουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα γραμμάρια που απαιτούνται, είναι πολύ σημαντικό αυτό. Αμα βάλω τώρα εγώ λοιπόν μανόμετρα, βγάζοντάς τα φεύγει μια μικρή ποσότητα, είναι δυστυχώς όμως αρκετή για να βγει εκτός προδιαγραφών ποσότητας μιας και δεν παίρνουν πάνω από μισό κιλό φρέον και τότε φυσικά δεν αποδίδει όπως πρέπει. Επίσης όσες φορές αναγκαστικά αλλάξαμε μοτέρ και επειδή δεν έχουμε ογκομετρητή (είναι πανάκριβο εργαλείο) βάζαμε φρέον με την εμπειρία βάσει πιέσεων, πιστέψτε με για να το πετύχουμε να δουλέψει μπορεί να πάρει και βδομάδα πειραματισμών και παρακολούθησης. Επίσης τα μοτέρ δεν έχουν αλλάξει, η τεχνολογία ίδια είναι, αυτό που έχει αλλάξει είναι η πολυπλοκότητα, πλέον τα ψυγεία έχουν πλακέτες, λυχνίες, παγοκόφτες και χίλλια δυο καλούδια που δυστυχώς έχουν τα καλά τους αλλά έχουν και τα κακά τους σε σχέση με ένα παλιό που έχει μόνο το μοτέρ και το θερμοστάτη. Οσον αφορά το θέμα ψύξης τους, ΔΙΑΒΑΣΤΕ οπωσδήποτε τα εγχειρίδια χρήσης, πολλοί την παθαίνουν με τη γνωστή απάτη του no frost ότι δεν χρειάζονται απόψυξη, τα περισσότερα απ αυτά αν όχι όλα αν διαβάσετε το εγχειρίδιο προτείνουν την απόψυξη, πολλοί που μ έχουν πάρει τηλέφωνο και τους το έχω πει μου λένε "μα είναι no frost δε χρειάζεται απόψυξη", όταν το έκλεισαν και το άνοιξαν μετά από 24 ώρες ως δια μαγείας το ψυγείο δούλεψε κανονικά. Τώρα για να ψάξεις διαρροή σε τόσο μικρό κύκλωμα με τις μικρές διατομές και σημεία απροσπέλαστα το βρίσκω δύσκολο να τη βρείτε, θα πρέπει να είστε τυχεροί να είναι κάτω κοντά στο μηχάνημα γιατί αν είναι μέσα στο στοιχείο μόνο ηλεκτρονικός ανιχνευτής θα βοηθήσει και θέλει και εμπειρία. Τελειώνοντας άμα δείτε τα ταμπελάκια τι φρέον παίρνουν τα ψυγεία και πάτε να το βρείτε θα κλάψετε, πολύ δύσκολα να βρεθούν και φυσικό είναι να το κάνουν αυτό οι εταιρίες για να μην έχει ο καθένας την δυνατότητα επέμβασης παρά μόνο τα δικά τους συμβεβλημένα συνεργεία. Αυτά είχα να πω εγώ τονίζοντας πάλι την πολύ μικρή εμπειρία πάνω στα οικιακά οπότε ό,τι σας έγραψα καλό θα ήταν να το κρατήσετε με κάθε επιφύλαξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01700 seconds with 11 queries