Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 30-04-16, 12:38
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Καλημέρα. Είχα τις ίδιες απορίες με εσένα φίλε μου. Ξεκίνησα την τύρφη στο εξωτερικό φίλτρο του ενυδρείου. Μεγάλος μπελάς τελικά....τεράστιος μπελάς γιατί πρέπει να κάνεις δοκιμές για να βρείς την ποσότητα που τελικά θέλεις και ανοιξε - κλείσε το φίλτρο συνέχεια είναι ταλαιπωρία. Είδα οτι έπρεπε να βάλω και μεγάλη ποσότητα οπότε αφαίρεσα βιολογικό υλικό. Αποτέλεσμα, σε μια εβδομάδα άλλαξα τακτική και τη βάζω στο βαρέλι αλλαγής. Χρησιμοποιώ όμως τύρφη κηπουρικής. Πολύ καλά αποτελέσματα και πάαααρα πολύ φθηνή στην αγορά της (6 ευρώ τα 50 λίτρα). Ενδεικτικά σου αναφέρω οτι στα 100 λίτρα που είναι το νερό αλλαγής μου, όταν μπαίνει στο βαρέλι έχει ph8. Βάζω, μετά από δοκιμές που έκανα, 700γρ τύρφη και σε 24 ώρες έχει κατεβάσει το ph στο 6,5. Γνώμη μου είναι να τη βάλεις στο βαρέλι σου. Γίνεται πιο ελεγχόμενη η διαδικασία και πολύ πιο εύκολη για σένα. Η καφετίλα μου έφερνε εμετό όταν την έβλεπα στα άλλα ενυδρεία. Τώρα τη βλέπω στο δικό μου ΜΑΓΕΙΑ!
Όπως παρατήρησα σήμερα λοιπόν, μετά από κάθε αλλαγή νερού με ph6.5 το ph στο ενυδρείο πέφτει κατά 0,2 - 0,3 οπότε θεωρώ οτι δε γίνεται απότομα. Είμαι ήδη στο 7,5 και μόλις φτάσω στο 6,8 που θέλω θα είμαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries