Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 11-12-05, 18:00
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εγω παλι διαφωνω στην συχνη χρηση φαρμακων. Ειμαι υπερ της προληπτικής δρασης . Πρωτα(πριν μπουμε στο μαγαζι) διαβάζουμε για τις αναγκες των ψαριών μας, μετα φτιαχνουμε ένα ενυδρειο με όσο δυνατον καλυτερες συνθηκες για τα ψαρια μας(αλλαγες νερου, καραντινα κτλ) και τέλος κανουμε συχνες μετρήσεις των συνθηκών αλλα και προσεκτική παρατηρηση των ψαριών μας.

Αλλα ακομα και στην περιπτωση ξαφνικης εμφανισης ασθενειας ειμαστε παρα μολυ προσεκτικοι στην έυρεση της ακριβους αιτιας της ασθενειας. Η παγκοσμια στατιστικη (αλλα και τα παραδειγματα εδω στο GAB) δειχνουν ότι μονο το 10% των ασθενειων αυτών χρηζει χορηγιας φαρμακου. Όλες οι αλλες περιπτωσεις οφειλονται ειτε σε κακες συνθηκες του νερου του ενυδρειου ειτε στην ανθρωπινη αμελεια και πολλες φορές λυνονται σχετικα ευκολα. Θέλει λοιπον πολυ προσοχη στην διαγνωση, η οποια ειναι αποτελεσμα διαβασματος αλλα και εμπειριας, και προσεκτική επιλογη της επόμενης κίνησης. Πρεπει επιπλέον να γνωριζουμε ότι όσο απλη ειναι η προσθηκη αντιβιοτικών εντος του ενυδρειου μας τοσο δυσκολη ειναι η αφαιρεση τους απο το ενυδρειο.

Ξαναλεω για μια ακομη φορά ότι ο Γερμανος εκτροφεας της έκθεσης του Duisbourg ελεγε και ξαναέλεγε ότι τις Flaggeletes(δινομαστιγωττά) τις θεραπεευει με ανοδο της θερμοκρασιας(35) και με πολυ συχνα γευματα ΚΑΙ ΟΧΙ με flagyl όπως γινεται στην Ελλαδα.

Τονιζω και παλι ότι δεν ειμαι κατα της χρησης των φαρμακων αλλα κατα της ΑΣΚΟΠΗΣ και χωρις λογο χρησης φαρμακων.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries