Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-10-13, 18:11
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Μέχρι να έρθει η ώρα του σκαψίματος λέω να ξεκινήσω να αγοράζω τα απαραίτητα ώστε να μην μου έρθουν όλα μαζεμένα και ξεμείνω από καύσιμη υλη.
Θα ξεκινήσω από την φίλτρανση μιας και μπορώ να την εγκαταστήσω στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή και αργότερα με μικρές μετατροπές να μπει στην καινούρια.

1. Αντλία : Αυτή την στιγμή έχω μια libel 1600. Δεδομένου ότι η λίμνη αργότερα θα γίνει 3.500 – 4.000 λίτρα, με μια ακόμα αντλία στα 5000 λίτρα την ώρα ( πχ η eheim compact 5000 ή η sicce multi 5800 και οι δυο δουλεύουν και wet και dry ) είμαι καλυμμένος η να ανέβω ? Η 1600αρα θα δίνει σε προλίμνη με φυτά και η 5000 θα παίρνει από το bottom drain. Αν υπάρχουν καλύτερες προτάσεις για αντλία, παρακαλώ ..
-----------------
Ψάχνοντας για αντλία έπεσα πάνω στις sequence. Όποιος έχει sequence αντλία, μπορεί να μου στείλει pm, κάποιον δοκιμασμένο distributor?


2. Φίλτρα : 2 κάδοι 60 λίτρα ο καθένας. Πρώτος κάδος μηχανικό φίλτρο. Κεραμικό μακαρόνι και σφουγγάρια. Δεμένο Κ1 σε κάλτσα ( όχι κάλτσα ακριβώς, αυτή τη σακούλα από τούλι λέω. Δεν ξέρω πως ονομάζεται ), θα έκανε δουλειά σαν μηχανικό φιλτράρισμα? Δεύτερος κάδος Κ1 ελεύθερο. Για 25 λίτρα Κ1 σε 60 λίτρα κάδο τι μέγεθος αεραντλίας χρειάζεται? Προτείνεται η χρήση bakki shower έναντι του Moving bed? Ο συνδυασμός τους? Είναι αρκετό το ένα από τα δυο?


3. Αεραντλία : Resun LP-40. Αρκετή για τα λίτρα μου ? Οποιαδήποτε άλλη δοκιμασμένη πρόταση ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries