Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 09-02-10, 08:30
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 24 λιτρα ειναι το μινιμουμ αλλα για το συγκεκριμενο ειδος, εγω δεν θα τις εβαζα σε κατι λιγοτερο των 60 λιτρων για περισσοτερη σταθεροτητα στις τιμες νερου. Οι αλλαγες νερου για τον ιδιο λογο πρεπει να ειναι συχνες και μικρες (25-30%).
Δεν εχει μονο ο Αμαζονιος ξερα φυλλα Τα ρυακια στην Απω Ανατολη απο οπου προερχονται οι προγονοι τους ειναι ρηχα ,αργα κινουμενοι ορεινοι χειμαρροι, με πετρες και πολλα φυλλα και κλαδια. Φυτα μονο ελαχιστες moss υπαρχουν εκει και το νερο ειναι δροσερο και οξινο. Το φως δεν πειραζει να ειναι εντονο (σε λογικα παλαισια παντα) μιας και τις κανει να παιρνουν εντονοτερα χρωματα, αλλα θα πρεπει να υπαρχουν σκοτεινες περιοχες και κοιλοτητες να βρισκουν καταφυγιο οταν θελουν.
Αν καταφερεις να αναπαραστησεις εναν τετοιο βιοτοπο θα εχεις σιγουρη επιτυχια με ολες τις γαριδες αυτου του group οπως οι CRS, Bee, Hummel, Tiger κλπ.
Σε αυτο το link μπορεις να δεις βιντεακια πως ειναι ο βιοτοπος τους. Επειδη δεν σε παει κατ ευθειαν πατα Spezial--->Garnelenbiotope China 2009
οκ.τοτε μαλλον θα παρω ενα μεγαλυτερο για τα απιστο και αυτο που εχω θα το κανω βιοτοπικο με γαριδες!!δε μου ειπες αν χρησιμοποιω νερο απο ΑΟ ειναι απαραιτητη η τυρφη?(γιατι ΑΟ θα παρω σιγουρα)σκεφτομαι για pH γυρω στο 6.5 με amano red cherry και CRS ή bee(μαλλον CRS)δεν πηγα και σχολειο σημερα γιατι ειμαι αρρωστος οποτεθα κατσω να διαβασω(για τις γαριδεσ εννοοιται!!)ευχαριστω για το link!καλα αυτοι πανε στα ποταμια με σακουλακια και παιρνουν bee??
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01702 seconds with 11 queries