Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 18-05-17, 00:15
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
πρέπει να έχει διαλυθεί ήδη,
το αδιάλυτο αλάτι μπορεί να προκαλέσει έγκαυμα στο ψάρι,
γιατί έριξες το αλάτι στο ενυδρείο ;
προφανώς είναι από αλλαγή γιατί από όσο έχω διαβάσει έχεις ήδη καιρό με αλάτι το ψάρι.
Δεν το διέλυσες καλά στο νερό της αλλαγής ή το ρίχνεις στο ενυδρείο μετά την αλλαγή ;
Αν κάνεις το 2ο είναι επικίνδυνο, το ταλαιπωρείς το ψάρι,
γιατί έτσι η αλατότητα έχει απότομες διακυμάνσεις,
γιατί βάζεις καθαρό νερό και μειώνεις την αλατότητα,
και μετά ρίχνεις το αλάτι και την μεγαλώνεις,
το νερό της αλλαγής πρέπει να είναι ήδη έτοιμο με το ανάλογο αλάτι
Άκου τι έχει συμβεί.
Είχα το ψάρι 7 ημέρες στην καραντίνα και έκανα θεραπεία με μελαφιξ και αλάτι 0,3 ,για το σημάδι-πληγη που βλέπεις στις φωτογραφίες.
Μόλις τελειωσαν οι 7ημερες του μελαφιξ ,το σημάδι δεν έχει φύγει αλλά έχει αρχίσει σιγά σιγά να ψήνεται κάπως.
Άφησα το ψάρι στην Καραντίνα (50λιτρα) κάνοντας μια αλλαγή νερού και αρχίζοντας να το τάιζω κανονικότα γιατί είχε φάει ελάχιστα έως καθόλου κατά τη διάρκεια της 7ημερης θεραπείας με το μελαφιξ.
Είχα και έχω σκοπό μετά από 2-3 μέρες ξεκούρασης και φαγητου να του έκανα άλλες 7ημερες θεραπεία γιατί η πληγή υπάρχει ακόμα.
Η Καραντινα,όπως είναι φυσιολογικό,παρότι έβαλα φίλτρο και μπολι απο το χρυσόψαρα δικό , άρχισε να ανεβάζει αμμωνία και επειδή δεν ήθελα να φάει άλλο αμμωνία αποφάσισα να το γυρίσω στο χρυσόψαραδικό.
Στο χρυσόψαραδικο όμως δεν υπάρχει καθόλου αλατι.
Έτσι για να μην πάθει οσμωτικο σοκ από την καραντίνα που είχε 0.3 αλάτι , αποφάσισα να προσθέσω στο Χρυσόψαραδικο 0,2 αλάτι.
Το αλάτι πάντα το διαλύω καλά πριν το βάλω.
Σημερα δεν έκανα αλλαγή απλά πρόσθεσα το ανάλογο αλάτι για τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου (240) και ένα μικρό μέρος από το αλατι δυστυχώς δεν το είχα ανακατέψει καλά και το είδα να κάθεται στο βυθό.
Το θέμα μου τώρα είναι ,να κάνω τη δευτερη θεραπεία με το μελαφιξ στο μεγάλο ενυδρείο ή να στρώσω την καραντίνα και να τον βάλω πάλι εκεί και να κάνω την θεραπεία στην καραντίνα?

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01706 seconds with 11 queries