Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 04-11-05, 13:30
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Αγαπητέ George hmmy αρχικά λυπάμαι για το blue tang σου και δεν έχω κάποιο λόγο να θέλω να σου χαλάσω περισσότερο την διάθεση ή να έρθω σε κάποια αντιπαράθεση.
Ότι ακολουθεί είναι απλά κάτι που ισχύει στην πράξη (και όχι μόνο εμπειρικά), τουλάχιστον στον τομέα ενασχόλησής μου (συστήματα η/υ).
Ωραία αυτά που αναφέρεις σαν τρόπος λειτουργίας του UPS, ναι μεν ισχύουν σαν θεωρητικές αρχές, αλλά στο κομμάτι της κατανάλωσης των mosfet (και γενικότερα των ηλεκτρονικών του UPS) ξεχνάς ότι είναι υπολογισμένες από τους κατασκευαστές (δεν μπορούν να σου πουν ότι αντέχει 500VA και τα 50-100VA να καταναλώνονται πριν την έξοδό του). Ο χρόνος αποφόρτισης της μπαταρίας έχει κατά κύριο λόγο να κάνει με το φορτίο εξόδου και συνήθως αναφέρεται στα χαρακτηριστικά του ο χρόνος ωφέλιμης λειτουργίας (Runtime) ανάλογα με το φορτίο αυτό. Σκέψου απλά π.χ. σε ένα κινητό ποιός είναι ο χρόνος αναμονής (μικρή κατανάλωση) και ο χρόνος ομιλίας (μεγάλη κατανάλωση) για τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες του.
Υπάρχει διαφορά στο βάρος (στο πόσο μετράνε δηλαδή) οι γενικές θεωρητικές αρχές λειτουργίας ενός υποσυστήματος και της σχέσης που τελικά αυτό έχει στην εφαρμογή - απόδοση στο τελικό εμπορεύσιμο προϊόν.

Και σαν επαγγελματίας της πληροφορικής προσπαθώ να μην κάνω υποθέσεις ή απλή μέθοδο των τριών!!! για να πω απλά κάτι (μιλάω για μένα).

Το παρακάτω Link είναι ενός πολύ αξιόπιστου κατασκευαστή από όπου και φαίνονται οι χρόνοι ανάλογα με την κατανάλωση του φορτίου εξόδου.
http://www.apc.com/products/runtime_...m?upsfamily=23
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries