Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-07-12, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greenjanek Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ η όσμωση δεν είναι "οικολογική" έχω για κάθε λίτρο καθαρό νερό, 1.3 βρώμικο, καλά είμαι ;
Και παλι μια χαρα εισαι. Τοσο ειναι το νορμαλ στα 4 λιτρα, 3 "βρωμικο" και 1 καθαρο
Μεχρι 5% του TDS της βρυσης αν σου βγαζει εισαι σουπερ, Μετα αναλογα αν αρχισει συνεχως και ανεβαινει, ετοιμαζεσαι για αντικατασταση μεμβρανης.
Αν αλλαζεις κανονικα τα προφιλτρα στα λιτρα τους, την προστατευεις απο το χλωριο και θα κρατησει πολλα χρονια με το tds της βρυσης που εχεις. Εχω λιγο πιο χαμηλο tds και την εχω 4 χρονια τη μεβρανη για 200 λιτρα ενυδρειο στην αρχη και για 400 μετα με μιξη 50-50%, ακομα μου βγαζει 3-4 ppm.

Με το "βρωμικο" μπορεις να ποτιζεις, να καθαριζεις, να γεμιζεις το καζανακι της τουαλεττας (με καποια υδραυλικη κατασκευη) και αν ειναι και ποσιμο το νερο της βρυσης σου (εχει ελεγχθει για αμμωνια, νιτρικα κλπ) μπορεις να το χρησιμοποιεις και σε ενυδρεια που θελουν πιο σκληρο νερο και μαλιστα χωρις αντιχλωριο αφου ειναι ηδη περασμενο απο το προφιλτρο ανθρακα.
Το "βρωμικο" δλδ αν ειναι ποσιμο το νερο της βρυσης σου δεν ειναι βρωμικο, ειναι απλα πιο σκληρο και με την αποδοση που εχεις 3:1 ειναι 30% πιο σκληρο απο την βρυσης. Αν μετρησεις την εξοδο του "βρωμικου" θα βρεις περιπου 180-190ppm.
Για μετρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries