Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 03-10-07, 13:13
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Η ριζα δεν ειναι μεγαλη, ουτε το μισο ενυδρειο. Τα μονα φυτα που εχω ειναι μια καλη anubia πιασμενη πανω στην ριζα. Το νερο μεχρι τον περασμενο μηνα το εφτιαχνα με νερο α/ο και εβαζα ηλεκτρολητες για δισκους. Με αυτο των τροπο μου εβγαζε το υγρο τεστ οτι ειχα p.h στα 6,8 που μου φαινωταν καλο.

Το controler, πρως το παρων, το εχω απλα σαν p.h μετρο στο ενυδρειο χωρις Co2. Το εβαλα για να διαπιστοσω πως λειτουργει η νεα μου αγορα, και να μπορω να δω που ακριβος ειναι το p.h μου. Και τοτε ειναι που καταλαβα πως το p.h μου ειναι στα 4.

Χθες εκανα αλλαγη με νερο 70% α/ο και 30% βριση. Το p.h του νερου αλλαγης το ειχα φτασει στο p.h 5,5 και μου ηταν σταθερο για 2 μερες. Μετα την αλλαγη το p.h toυ ενυδρειου ηταν στο 5,1 και σημερα εχει πεσει παλι στο 4,9! Θα με τρελανει!!! Το περιεργο ειναι πως κατα διαστηματα μου ανεβαζει και αμμονια χωρις να εχω πειραξει καν το φιλτρο (eheim 2026).

Γνωμη μου ειναι πως τα λιγα λιτρα και την υπερβολικη πλεων φορτωση, μου το κανουν αυτο, και για αυτο το λογο κανω τακτικες αλλαγες νερου. Τα δισκακια μου (4) τα πηρα αρχικα σαν μικρα 3cm, και σε 6 μηνες μου εχουν φτασει στα 7-8cm. Αρχικα τα λιτρα τους ηταν καλουτσικα, αλλα τωρα που μεγαλωσαν η μεταφορα ειναι αναγκαια!
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries