Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-09-13, 16:51
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!

Χθες αγορασα το καινουριο μου ενυδρειο 90 λιτρων. Σημερα του εβαλα το υποστρωμα, εβαλα δυο ξυλα αφου τα ξεπλυνα σε καυτο νερο, το αντιχλωριο και μετα εβαλα τα¨"μακαρονια" (βιολογικο υλικο) στο φιλτρο. Επισης εβαλα σε ενα τουλι τροφη για να δημιουργηθει αμμωνια και επομενος πιο γρηγορα τα βακτηρια. Τα φυτα θα τα βαλω την Τεταρτη. Επισης εχω και βακτηρια μπουκαλιου απο το προηγουμενο ενυδρειο μου. Να τα βαλω;

Τι αλλο πρεπει να κανω τωρα;
Αφου εβαλες και καινουργιο νερο και δεν εβαλες Μπολι το μονο που εχεις να κανεις τωρα ειναι να περιμενεις να κανει το ενυδρειο σου τον κυκλο του αζωτου.
Για τα βακτηρια που λες οτι εχεις ,εγω δεν θα εβαζα θα το αφηνα να γινει μονο το ενυδρειο ,,,αλλα παιδια βαζουν, ειναι δικο σου θεμα για το αν θα βαλεις η οχι.
Αμμωνια καλα εκανες και εβαλες ,δεν θα αργησεις πολυ,,,περιμενε τωρα να γινει η βιολογια στο φιλτρο σου.
Ρίξε και λιγη τροφη οχι πολυ ,καλο θα ηταν να διαβασεις κανενα υπομνημα για αρχάριους .
Τα ξυλα αν ειναι του εμποριου καλα εκανες και τα επλυνες με ζεστο νερο,αλλα αν τα βρηκες εσυ καλο θα ηταν τα βαλεις στον φουρνο λιγα λεπτα στους 300 βαθμους μονο εκει θα σκοτωθούν ολα τα παρασιτα μικροοργανισμη που αντεχουν στους 100 βαθμους που βραζει το νερο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries