Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 25-02-16, 11:11
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Επειδη ειχα ψαχτει και εγω πριν χρονια,μεμονομενα δεν θα ασχοληθει δυστηχως κανεις μαζι μας!!!Πριν 4 χρονια περιπου αποφασισα να βρω τι ζει στα ρυακια-ποταμια και λιμνες (γλυκου νερου) της Κερκυρας,βρηκα ενα ψαρακι,εναν καβουρα 2 ειδη νεροχελωνας,τη γραμμωτη (Mauremys rivulata)και την στικτη (Emys orbicularis), γαριδες γλυκου νερου (λαδι χρωμα το ενα φυλο και καφετι το αλλο) τα φωτογραφισα και ξεκινησα να τα ταυτοποιησω μεσα απο φωτογραφιες στο net.Καταφερα να ταυτοποιησω τον καβουρα ο οποιος ειναι ο Potamon Fluviatile και ζει αν θυμαμαι καλα μονο στην Ιταλια και δυτικη Ελλαδα.Για το ψαρακι (που οι ντοπιοι το λενε πικρομαριδο και εχει χρυσαφι χρωμα) δεν μπορεσα να βγαλω ακρη και στραφηκα σε δυο Ελληνικα πανεπιστημια και εναν ιχθυολογο-βιολογο (ονοματα δεν θα θελα να πω) για να με βοηθησουν,μονο ενας καθηγητης πανεπιστημιου τελικα μου απαντησε και μου ειπε καποια στιγμη να του στειλω δειγμα για να αναλυσει το DNA τους γιατι πιθανον λογο αποκλεισμου της Κερκυρας μετα την απομακρυνση της απο την Ηπειρο πριν καμποσα εκατομμυρια χρονια να εχει διαφοροποιηθει πλεον απο τους συγγενεις του που ζουν ακομα εκει.Οταν λοιπον ηταν να μαζεψω δειγματα προσπαθησα να επικοινωνησω ξανα μαζι του αλλα τιποτα!Προσπαθησα να μιλησω ξανα στον βιολογο αλλα και απο εκει παλι δεν πηρα απαντηση!Μην μπορωντας πλεον να κανω κατι αλλο σταματησα δυστηχως την προσπαθεια!
Φετος παλι πεισμωσα διαβαζοντας ενα αρθρο ενος Αμερικανου ο οποιος ειχε ερθει τον Οκτωβρη και βρηκε λεει τον εξαφανισμενο εδω και 20 περιπου χρονια "Κερκυρογοβιο" Knipovitchia Goerneri να ψαξω να τον βρω,μιας και ειναι ενδυμικο ειδος μονο σε καποια ρυακια και δεν εχει ασχοληθει κανεις αλλος,ουτε καν στο net δεν υπαρχουν πληροφοριες.Εστειλα και σε αυτον ενα email μηπως παρω καποιες πληροφοριες αλλα οπως και οι αλλοι δεν απαντησε!
Μακαρι να γινει κατι καποια στιγμη γιατι υπαρχουν ατομα οπως βλεπω που θα θελαν πολυ να βοηθησουν!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries